Yaklaşık 100 yıldır kayıp olduğu düşünülen ve Avusturyalı modernist sanatçı Gustav Klimt'e ait olan 'Bayan Lieser'in Portresi' adlı tablo, Viyana'nın merkezinde bulunan Kinsky Müzayede Evi'nde beklenmedik bir ilgiyle karşılaştı. 1917 yılında Klimt'in ölümünden bir yıl önce başladığı tahmin edilen bu eser, 32 ila 53 milyon dolar aralığında değer biçilmesinin ardından sonunda 32 milyon dolara alıcı buldu. Ancak alıcının kimliği hala gizemini koruyor.

Bayan Lieser'in Portresi Rekor Fiyata Satıldı

Bayan Lieser'in Portresi Nedir?

Gustav Klimt'in eseri olan Bayan Lieser'in Portresi adlı tablonun 1918 ile 1925 yılları arasında Lieser ailesine hediye edildiği düşünülüyor. Portrenin, o dönemde Viyana sosyetesinde yüksek statüye sahip olan bir ailenin kızlarından birine ait olduğu tahmin ediliyor.

Kinsky Müzayede Evi yetkilileri, tablonun geçmişine dair önemli bilgileri paylaşırken, eserin 1960'larda göndericinin yasal bir mirasçısı tarafından satın alındığını ve ardından üç miras yoluyla bugünkü sahibine geçtiğini belirtti. Tablonun, 1926 yılında sadece bir kez sergilendiği ve o tarihten bu yana kamuya açık bir yerde görülmediği biliniyor.

Filmlere toplum değeri sansürü! Sigara ve şiddet sahneleri artık yasak Filmlere toplum değeri sansürü! Sigara ve şiddet sahneleri artık yasak

Gustav Klimt'in eseri, Nazi dönemi sırasında Almanya'da ele geçirilen sanat eserleriyle ilgili süregelen kimlik tespiti ve iade sorunlarını ele almak üzere oluşturulan Washington İlkeleri uyarınca mevcut sahipleri adına satışa çıkarıldı.

Mona Lisa Tablosuna Çirkin Saldırı Mona Lisa Tablosuna Çirkin Saldırı

Kaynak: İHA