Tarım Bakanlığı Ziraat İşleri Daire Başkanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanlığı ve Sivas Milletvekilliği’ne çok sayıda görevi başarıyla yapan Orhan Akbulut, 90 yaşında vefat etti. 

Sivas’ta 1934 yılında dünyaya gelen, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Genel Zirai Bilgiler Bölümü 1960 yılı mezunu olan Orhan Akbulut, 7 Haziran 2024 tarihinde vefat etti. 

Ömrünü Mesleğine Verdi 

ZMO’da çalışmalarına öğrencilik yıllarında başlayan Orhan AKBULUT, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanı olarak görev aldı, ziraat yüksek mühendisi olarak mezun olduktan sonra; TBMM’de Basın Sözcüsü olarak görev yaptı, mecburi hizmetini tamamlamak üzere Tarım Bakanlığı Ziraat İşleri Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı, Daire Başkanlığı yaptı, ZMO’nun 21. Döneminde (1975) ve 22. Döneminde (1976) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Tarımsal, mesleki ve toplumsal sorunlar konusunda oda görüşlerini açıklaması nedeniyle hakkında Tarım Bakanlığı’nca soruşturma açıldı ve Disiplin Kurulu kararı ile memuriyetten uzaklaştırıldı. Göreve iade konusunda açtığı davayı kazandı ancak, memuriyete bir daha dönmedi. Köy-Koop’ta Danışman olarak çalıştı. 1977 Milletvekili Genel Seçimlerine CHP’den Sivas Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 1980’de emekli oldu.

Sadık Bigat kimdir? Sadık Bigat neden öldü? Sadık Bigat Kimin Oğlu? Sadık Bigat kimdir? Sadık Bigat neden öldü? Sadık Bigat Kimin Oğlu?

ZMO’dan Acı Paylaşım 

ZMO, başkanlarının vefatının ardından “Mesleğimizi en güzel şekilde temsil eden, her zaman güler yüzü ile kalplerimizi kazanan, büyük ailemiz ZMO’nun bir ferdi olan, önceki dönemler ODA Başkanımız Orhan AKBULUT’u kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz” diye paylaşım yaptı.

Kaynak: Tayfun Akyatan