Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD'de Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın Kasım ayındaki seçimleri kazanması ve Ukrayna'ya kötü bir barış anlaşması dayatması durumunda "kaybeden başkan" olma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Zelenski'ye göre, bu durum ABD'nin küresel arenadaki konumunu ciddi şekilde zayıflatacaktır.

Guardian'a verdiği röportajda Zelenski, Trump'ın tekrar başkanlık koltuğuna oturması halinde ne yapacağına dair henüz bir stratejisinin olmadığını belirtti. Ayrıca, Britanya'nın eski başbakanı Boris Johnson'ın kendisiyle iletişime geçtiğini de dile getirdi.

Ukrayna'ya Verilen Askeri Destek Risk Altında

Eğer Trump, rakibi Joe Biden'ı seçimde yenmesi halinde, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği askeri desteğin kesilmesi bekleniyor. Trump, geçtiğimiz yıl savaşı "24 saat içinde" sonlandırabileceğini iddia etmişti.

Trump'ın ekibi daha önce Ukrayna'nın doğu bölgelerinin yanı sıra Kırım'ın da Rusya'ya verilmesini içeren bir plan üzerinde çalıştığını öne sürmüştü. Ancak Zelenski, Ukrayna halkının böyle bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkça belirtti. Ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik gelecekteki taleplerini de reddedeceklerini ifade etti.

Danimarka - İngiltere maçı bitti! İşte skor Danimarka - İngiltere maçı bitti! İşte skor

Trump'ın kazanmasıyla Ukrayna askeri açıdan zor bir durumda kalabilir

Zelenski, Trump'ın yeniden seçilmesi halinde Ukrayna'nın askeri açıdan zor bir durumla karşı karşıya kalabileceğini kabul etti. Trump'ın Ukrayna'ya olan desteğini keserek Kiev'in uluslararası ortaklarıyla olan ilişkilerini bozabileceğini ve silah teslimatlarını durdurabileceğini belirtti.

Kaybeden Başkan

Zelenski, bu senaryonun gerçekleşmesinin dünya çapında ciddi sonuçlar doğurabileceğini ve ABD'nin dünya liderliğinin zayıflayabileceğini ifade etti. "Kaybeden bir başkan mı olmak istiyor? Neler olabileceğini anlıyor musunuz?" diye sordu.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR