AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yurt dışından getirilen mobil cihazların IMEI kayıt sürelerinin uzatılmasıyla ilgili önemli bir gelişmeyi duyurdu. Sırakaya, şu mesajı paylaştı:

"Sevgili vatandaşlarımıza müjde! Yurt dışından getirilen mobil cihazların IMEI kayıt süresi 4 aydan 6 aya uzatıldı. Ancak bu uzatılan süre sadece iki defaya mahsus olacak. 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri öncesinde verdiğimiz bir vaat olan bu düzenleme ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın IMEI kayıt süresi 120 günden 180 güne çıkarıldı. Hizmette sınır tanımayan anlayışımızla, vatandaşlarımızın taleplerini dikkate alarak bu önemli adımı attık. Milletimize hayırlı olsun!"

Ekran Resmi 2023 12 25 15.12.01

Başvurular E-Devlet Üzerinden Yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının getirdiği cihazlara ilişkin düzenlemeleri açıkladı. Buna göre, başvuruların yalnızca E-Devlet üzerinden yapılabileceğini belirten Uraloğlu, kişinin ikametgahının yurt dışında olması ve başvuru tarihinde yurt dışına çıkmamış olması gerektiğini ifade etti.

IMEI Numarası ile Sınırlı Başvuru İmkanı

Başvuruda bulunan kişinin beraberinde getirdiği cihaza ait yalnızca bir IMEI numarasıyla sınırlı olmak üzere başvuru yapabileceğini belirten Bakan Uraloğlu, bu süreçte yurt dışında ikamet edenlerin kontrolünün olumlu sonuçlanması gerektiğini vurguladı.

İlave Kullanım Süresi ve Siyah Liste Uygulaması

Yurt dışından getirilen cihazların yasal kayıtsız kullanım süresinin 120 gün olduğunu hatırlatan Uraloğlu, E-Devlet üzerinden yapılan başvurular sonucunda, bu süreyi 180 güne çıkaran bir düzenleme getirildiğini açıkladı. Buna göre, 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresi dolan kişilere, 2 defaya mahsus olmak üzere 30'ar günlük ilave kullanım süresi tanımlanacak.

TAV Havalimanları Antalya Havalimanı'nda yeni terminal inşa ediyor TAV Havalimanları Antalya Havalimanı'nda yeni terminal inşa ediyor

Ancak, ilave kullanım süresinin dolmasının ardından söz konusu cihazların IMEI numaralarının siyah listeye alınacağını belirten Bakan Uraloğlu, söz konusu düzenlemenin 1 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Kaynak: Kamer Durdu