Yunanistan'ın Rodos adasındaki yetkililer, Türk turistler için yeni bir tatil vizesi terminali açarak, Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına kapıda vize ile giriş yapmalarını mümkün kılıyor. Artık Türk turistler, Schengen vizesine başvuruda bulunmak zorunda kalmadan bir haftaya kadar bu adaları ziyaret edebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Miçotakis Arasındaki Görüşmeler Sonuç Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı Aralık ayında Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir dizi ikili işbirliği anlaşması imzalamak üzere Atina'yı ziyaret etmişti. Yapılan görüşmeler sonucunda Türk turistlere Yunan adalarına giriş için kapıda vize uygulaması kararlaştırıldı. Miçotakis, Türkiye'yi ziyaret öncesinde yazılı bir açıklama yaparak, "Ekspres vize sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca verilebiliyor. Bu tedbir, turizmi canlandırmak için hayata geçirildi ve yerel ekonomilere de yardımcı olacak." ifadelerini kullandı.

Vize Alma Süreci Nasıl İşliyor?

Yunan yetkililer, 10 Yunan adasının limanlarında verilen yeni vizenin 60 euroya mal olacağını açıkladı. Türk vatandaşlarının bu vizeyi alabilmek için geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekecek ve başvuru esnasında parmak izleri de alınacak. Ancak, bu vize ile ziyaretçilere diğer AB üye ülkelerine seyahat etme izni verilmeyecek. Türk vatandaşları, vize aldıkları adalarda bir haftaya kadar kalabilecekler.

Wizz Air İnsan Dışkısından Üretilen Jet Yakıtı İçin 1 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı Wizz Air İnsan Dışkısından Üretilen Jet Yakıtı İçin 1 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Hangi Adalarda Geçerli?

Tatil vizesi programındaki adalar, Türkiye'nin kıyı şeridine yakın konumlanmış durumda. Türk turistler, Midilli, Limni, Sakız Adası, Samos, Leros, Kalimnos, Kos, Simi ve Meis adalarının limanlarında bu vize imkanından faydalanabilecekler. Daha küçük adaların ise programa Haziran ayında dahil olması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi