Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında yapılan itirazları değerlendirmeye devam ediyor. İYİ Parti'nin, Ordu seçimlerine ilişkin 95 sandık kurulu başkanının memur ve siyasi parti üyesi olduğu, birçok oy pusulasında kat izi bulunmadığı ve çift mühürlü oyların çokluğu iddialarıyla YSK'ya olağanüstü itirazda bulunulmuştu.

Ordu Büyükşehir için İtiraz

Bugün saat 15.00'te toplanan kurulda, İYİ Parti'nin Ordu seçimlerine ilişkin yaptığı olağanüstü itiraz ele alındı. Toplantıda, İYİ Parti'nin Ordu Büyükşehir Belediyesi seçimleri için 'tam kanunsuzluk' sebebiyle yaptığı seçimin iptali ve yenilenmesi talebini reddetti.

İtirazın Gerekçeleri

İYİ Parti'nin itirazında, Ordu seçimlerinde yaşandığı iddia edilen usulsüzlükler ve hatalar öne çıktı. Bu doğrultuda, YSK'nın verdiği karar, seçim sürecinin ve sonuçlarının netliği açısından önem arz etmektedir.

YSK'nın Kararı

Yüksek Seçim Kurulu'nun, İYİ Parti'nin itirazını reddetmesiyle, Ordu seçimlerine ilişkin süreçte bir sonraki adımlar merak konusu olmaya devam ediyor. Kararın ardından siyasi parti temsilcilerinin ve kamuoyunun görüşleri de yakından takip ediliyor.

Manavgat'ın 106 muhtarı belli oldu! 51 muhtar değişti Manavgat'ın 106 muhtarı belli oldu! 51 muhtar değişti

YSK 2 il ve 29 ilçe için itirazları karara bağladı YSK 2 il ve 29 ilçe için itirazları karara bağladı

Akşener'den Sert Açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ordu'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine yönelik Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunun reddedilmesine ilişkin X hesabından açıklama yaptı. Akşener, 'Seçim şaibelerine karşı bu kadar istikrarlı olarak adaletsiz, ciddiyetsiz ve basiretsiz kararlar veren bir Yüksek Seçim Kurulu, bizden başka hiçbir ülkeye nasip olmamıştır... 98 bin oyun geçersiz olduğu, kullanılmayan zarf ve oy pusulalarının havalarda uçuştuğu, sandıkların başında 'partili' devlet memurlarının bulunduğu ve daha birçok garabetin kanıtlarla ortaya konulduğu Ordu seçimlerine yönelik tüm itirazlarımıza, YSK bugün red kararı vermiş. YSK, Orduluların iradesini yok sayarak kendi tarihine bir leke daha sürmüştür. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Enver Yılmaz'ın sandıkta milletimizden aldığı helali, hırsızların masasına haram olarak sunmuştur. Kendini hala millet iradesinden üstün görenlere bir kez daha hatırlatmak isterim ki doğruların elbet bir gün ortaya çıkmak, hakkın da elbet bir gün sahibini bulmak gibi çok güzel bir huyu vardır.' dedi.

Kaynak: İHA