YSK Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yener, seçimlere 34 siyasi parti tarafından katılım sağlandığını belirtti. Ülke genelinde toplam 207.848 sandıkta, 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmenin oy kullandığını ifade etti.

Kobani Davası: Selahattin Demirtaş ve 15 Tutuklunun Tahliye Talebi Mahkeme Tarafından Reddedildi Kobani Davası: Selahattin Demirtaş ve 15 Tutuklunun Tahliye Talebi Mahkeme Tarafından Reddedildi

Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimine Yüksek Katılım

YSK'nin kesin olmayan verilerine göre, büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için açılan sandık oranının %99,9 olduğunu aktaran Yener, bu seçime katılım oranının ise yüzde 78,11 olduğunu dile getirdi. Belediye başkanlığı seçimlerinde açılan sandık oranının yüzde 99,95 ve katılım oranının yüzde 78,7 olduğunu belirtti. Belediye meclisi için açılan sandık oranının yüzde 99,93, katılım oranının ise yüzde 78,5 olduğunu açıkladı. İl genel meclisi seçimlerinde ise açılan sandık oranının yüzde 99,97, katılım oranının ise yüzde 80,7 olduğunu vurguladı.

Partilerin Kazanımları

Türkiye genelindeki belediye başkanlığı seçim sonuçlarına göre, CHP'nin 35, AKP'nin 24, DEM'in 10, MHP'nin 8, YRP'nin 2, BBP'nin 1, İYİ Parti'nin 1 belediye başkanlığı kazandığını aktaran YSK Başkanı, 30 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde CHP'nin 14, AKP'nin 12, HEDEFP'in 3, YRP'nin ise 1 belediye başkanlığı elde ettiğini belirtti. İl belediye başkanlığı seçimlerinde ise 44 il belediye için birleştirme tutanağı alındığını açıklayan Yener, CHP'nin 18, AKP'nin 9, MHP'nin 8, DEM'in 6, BBP'nin 1, İyi Parti'nin 1, YRP'nin 1 il belediye başkanlığı seçimini kazandığını ifade etti.

Seçimlerin huzur ve güven içinde gerçekleştiğini belirten YSK Başkanı, merkez teşkilatlarına, il ve ilçe seçim kurullarına, görevlilere, güvenlik güçlerine, siyasi partilere, basın mensuplarına ve Türk milletine teşekkürlerini iletti. Seçim takvimi sürecinin devam ettiğini belirten Yener, kesin sonuçların ilan edilmesinin ardından tutanakların erişime açılacağını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi