Antalya’da, Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Yörük Türkmen Gerçeği Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Çalıştay, Yörük Kültürünün bilimsel olarak ele alınması amacıyla Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Yörük Çalıştayı Antalya Da 1

Çalıştaya Önemli İsimler Katıldı

Çalıştaya; Vali Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Durmuş Ali Arslan, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörükler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Duman, Antalya Yörük İl Beyi Mustafa Acarbulut, STK temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Yörük Çalıştayı Antalya Da 3

“Türk Kültürünün Özü Yörük Türkmen Kültürüdür”

Vali Hulusi Şahin, çalıştayda yaptığı konuşmada, “Türk halkı Yörük Türkmen Kültürü hakkında, Türk Kültürü konusunda ne kadar dolu olursa cumhuriyetin dayanağı o kadar güçlü olur. Türk kültürünün özü Yörük Türkmen Kültürüdür.” dedi.

Türklük Bir Histir, Ruhtur

Vali Şahin, Atatürk’ün sözüne atıfta bulunarak, “Kendisi de bir Yörük Türkmen Başbuğu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; ‘Cumhuriyeti kuran, düşmanı vatan topraklarından kovan Anadolu halkına Türk Milleti denir.’ Bizim anayasamız vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesi Türk bilir. Türklük bir etnik kavram değildir. Bir histir, ruhtur.” ifadelerini kullandı.

Antalya'da Kamp ve Karavan Sektörüne Özel Fuar Antalya'da Kamp ve Karavan Sektörüne Özel Fuar

Yörük Çalıştayı Antalya Da

Yeni Nesillere Milli Kültürümüzü Doğru Bir Şekilde Aktarmalıyız

Vali Şahin, yeni nesillere milli kültürü, milli benliği tam ve doğru bir şekilde aktarmanın önemine değindi ve “Çocuklarımıza cumhuriyetini, milletini, vatanını sevdirmemiz lazım. Bu bizim en büyük görevimiz. Bu çalıştay Yörük Türkmen Kültürünü genç nesillere aktarmada önemli rol oynayacaktır.” dedi.

Vali Şahin, El Yapımı Ürün Stantlarını Gezdi

Programın ardından Vali Hulusi Şahin, el yapımı ürün stantlarını gezdi.

Kaynak: Antalya Valiliği/Bülten