Antalya Yörük Türkmen Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 9. Keşkek Şöleni, Kepez’in Varsak Kirişçiler Mesire alanında büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Şölene katılan Kepez Belediyesi Başkan Vekili Prof. Dr. Refik Emre Altekin, Yörüklerin heyecanına ortak oldu ve misafirlere Anadolu’nun vazgeçilmez lezzeti keşkek dağıttı.

Erzincan'da Kardeşlik Korosu İlk Konserini Verdi Erzincan'da Kardeşlik Korosu İlk Konserini Verdi

Yörük geleneği Kepez’de coşkuyla kutlandı

Etkinlik, Yörük geleneğinin yaşatıldığı bir platform olarak dikkat çekti. Kepez Belediyesi Başkan Vekili Prof. Dr. Refik Emre Altekin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı İsmail Oskay, Antalya Yörük Türkmen Derneği Başkanı Süleyman Önal ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla renklendi. Gün boyunca süren şölen, katılımcılara unutulmaz anılar bıraktı.

Yörük geleneği Kepez’de coşkuyla kutlandı

Başkan Vekili Altekin, 'Türklerin göçebe veya yarı göçebe yaşayışı ve düşünüşünün adı olan Yörüklük, Türkmenlik kaynağını çevre, hayvan ve insan sevgisinden alır. Mayasında vatan sevgisi olan Yörükler bağımsızlığına düşkündür, her ne pahasına olursa olsun vatanını toprağını korumak uğruna canlarını verirler. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nadir bilinen şu sözleri Yörüklere olan hayranlığını göstermektedir. İnsanlık, eski Mısırlılarla, Yunanlılarla, Romalılarla ve bunların bütün eşsiz eserleriyle ayağa kalksa ve bugünün bütün medeniyetlerini, musikileriyle, şiirleriyle, sanatlarıyla ve bütün eserleriyle gözümün önüne dikseler, benim gözüm, benim duygum, benim sevgim, yine ıssız dağlar başında yanık kavalını üfleyen, yarım çarıklı Türk çobanındadır. Bu nedenle Yörük Türkmen felsefesinin  yaşatılması ve günümüze uyarlanması Türk kültürünün korunması için hayatidir. Gelecek kuşaklara Yörük kültürünün aktarılması için bu tür şenlikler önemlidir ve yaşatılmalıdır. Kepez Belediyesi yeni dönemde üstümüze düşeni yapmak için azami gayret ve çaba gösterilecektir. Bir Yörük çocuğu olan Mesut Başkanımızın aramızda olmaması hepimizi yaralamaktadır. Başkanımızla birlikte kutlayacağımız coşkulu şenliklerimiz için Kepez Halkı yüce Türk Adaletine güvenmekte, alacağı hakkaniyetli karar sonrası başkanıyla buluşmayı arzulamaktadır. Yörük Türkmen İl Beyi Alim Akman nezdinde, katılım sağlamaktan mutluluk duyduğumuz bu şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz adına minnetlerimi sunuyor, Türk Yörük dünyasına sağlıklı mutlu yarınlar diliyorum' dedi.

Yörük geleneği Kepez’de coşkuyla kutlandı

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Vekili Altekin, Yörük çadırlarını gezdi ve vatandaşlarla sohbet etti. Keşkek kazanlarının başına geçen Altekin, vatandaşlara Anadolu’nun vazgeçilmez lezzeti keşkek servisini kendi eliyle yaptı.

Keşkek Şöleni, hem geleneksel kültürün yaşatılmasına katkı sağladı hem de katılımcılar arasında dayanışma ruhunu pekiştirdi.

Kaynak: Kepez Belediyesi/ Bülten