Türkiye’de ekonomik kriz emeklinin, öğrencinin, asgari ücretlinin ve memurun sırtına binmeye devam ederken, 2024’ün başında asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk zam sonrası asgari ücretli aldığı ücreti, enflasyona karşı elinde tutamadı. Türk-İş, Birleşik Kamu-İş ve Bes-Ar, kuruluşlarından alınan açlık ve yoksulluk sınırlarının ortalamasına göre Ocak ayından Mart ayına kadar emekçi yüzde 10 yoksullaştı. Ocak ayında üç sendikanın ortalama açlık sınırı 18 bin 147 TL iken, Mart ayında 20 bin 292 TL’ye; yoksulluk sınırı ise 51 bin 530 TL’den, 58 bin 571 TL’ye yükseldi.

4Nisan Mesafe (3)

AÇLIK VE YOKSULLUK ARTIYOR

Türk-İş Ocak ayında açlık sınırını 15 bin 48 TL, yoksulluk sınırını 49 bin 190 TL, Birleşik Kamu-İş açlık sınırını 17 bin 442 TL, yoksulluk sınırını 48 bin 459 TL, Bes-Ar ise Ocak ayı açlık sınırını 21 bin 953 TL, yoksulluk sınırını ise 56 bin 942 TL olarak açıklamıştı. Türk-İş Mart ayında açlık sınırını 16 bin 792 TL, yoksulluk sınırını 54 bin 700 TL, Birleşik Kamu-İş Mart ayında açlık sınırını 20 bin 98 TL, yoksulluk sınırını 57 bin 280 TL, Bes-Ar ise Mart ayında açlık sınırını 24 bin 3 TL, yoksulluk sınırını ise 63 bin 734 TL olarak açıklamıştı. Çeyrek asra yakındır AKP iktidarının yönettiği Türkiye’de ekonomik tablo her geçen gün ağırlaşırken üç sendikadan alınan ortalama verilere göre Ocak ayındaki 18 bin 147 TL olan açlık sınırı 20 bin 292 TL’ye yine Ocak ayındaki 51 bin 530 TL olan yoksulluk sınırı 58 bin 571 TL’ye yükseldi. 

Sadık Acar 2

ARA ZAM ŞART

Birleşik Kamu-İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “22 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı 2023’te ve 2024’te bir seçim geçirdi. Bu seçim sonuçları sebebiyle yanlış ekonomi politikaları sebebiyle işçiler, emekliler, emekçiler bu yanlış politikaların bedelini ödemektedir. ‘AKP iktidarı ücretlere ara zam yapmayacağız’ diyor. Hızını alamamış son sürat giden enflasyon altında ezilen asgari ücretliler, emekliler ve emekçiler var. Bugün ranta değil çalışanların haklarına iyileştirilme yapılması gerekir. Ekonomideki istikrarı tutturamayan hükümet gelir adaletsizliğini tüm ülkeye yaydı. Bu yanlış politikaların bedelini emekçilere ödettiremezsiniz. Emekçinin yükünü azaltmak için Temmuz ayında da ücretlerde iyileştirilme yapılmalıdır. Ocak ayında yapılan zam, Temmuz ayı gelmeden gücünü yitirmiş ve iktidar verdiğini fazlasıyla almıştır. 3 aylık enflasyon yüzde 15’i geçti. Enflasyon bu şekilde giderse iktidar TÜİK rakamlarına göre verdiğini alıyor. Önünde 9 ay olan asgari ücretli yıl sonunu getiremeyecektir. İktidarın asgari ücretliye enflasyona ezdirmeyecek şekilde zam yapması gerekmektedir. Emeğin değerini vurgulayarak, ekonomik kriz ve gelir adaletsizliğine karşı 1 Mayıs’ta cevap vereceğiz. Antalya’da ki bütün emek örgütleri 1 Mayıs’ta emekçilerin kayıplarının karşılanması için bir arada olacağız. Bizlerde 1 Mayıs’tan sonra iktidara karşı eylem sürecimizi arttıracağız” dedi.

Cemil Ünal

ALIM GÜCÜ ARTTIRILMALI

Türk-İŞ Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, “Konfederasyon ve federasyon başkanlarımız ara zam ve emekçinin alım gücü ile ilgili süreçlerimizi yürütüyor. Bu konuda temkinliyiz. Hem enflasyon, hem kira, hem gıda fiyatları artışı emekçiyi sıkıntıya soktu. Biz bunun takibini yapıyoruz. Denetimler yapılır ve alım gücü artarsa emekçi rahat edecektir. Emekçilerin alım gücü arttırılması en büyük talebimiz. Biz bunu her oturumda gündeme getiriyoruz. Enflasyon aldı başını gidiyor. Biz sürekli görüşmelerimize devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde ara zam talebi ile ilgili süreç belirlenir. Şu an tek gayemiz alım gücünün arttırılması. Ev kiralarının 10 bin TL olması, marketlerdeki fiyatlar alım gücünü zayıflatıyor. Bunlarla ilgili denetim yapılıp alım gücü artarsa emekçi rahat edecek ama yapılmazsa da görüşlerimizi dile getireceğiz. Biz asgari ücrete bile şerh koymuştuk. 18 bin TL istemiştik, 17 bin TL verildi. Biz federasyon olarak bunun takipçisiyiz” dedi.

4Nisan Mesafe (2)

Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak

PİRAMİDİN EN ALTI EMEKLİNİN

Antalya’da artan kira fiyatları, düşen alım gücü ile birlikte yoksulluğa sürüklenen emekli, öğrenci, dar gelirli ve memur ekonomik tablo karşısında her geçen gün erirken, bu dönemde sermaye daha da zenginleşti. Ekonomik piramidin en altında yer alan emeklinin alım gücü AKP iktidarı döneminde adeta yok oldu. 

Kaynak: Kamer Durdu