Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Özvar, yapay zeka alanında üniversitelerde açılacak yeni lisans ve ön lisans programlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özvar, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında toplamda 5'i lisans ve tamamı yeni 12'si ön lisans olmak üzere 17 yeni programın açılmasına karar verdiklerini belirtti.

YÖK üniversitelerde yapay zeka programlarını genişletiyor

YÖK Başkanı Özvar, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında toplamda 5 yeni lisans ve 12 ön lisans programının açılacağını belirtti. Bu programlar arasında, Veri Bilimi ve Analitiği ile Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi gibi alanlar yer alıyor.

Halihazırda farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan 'Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri', 'Yazılım Geliştirme' ve 'Bilgi Güvenliği Teknolojisi' bölümlerinin farklı üniversitelerde de açılmasına karar verildi. Bunlara ek olarak, 'Veri Bilimi ve Analitiği' ile 'Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi' olmak üzere 2 yeni lisans programı daha açılacak.

Kalp Krizinden Vefat Eden Milli Eğitim Müdürü Son Yolculuğuna Uğurlandı Kalp Krizinden Vefat Eden Milli Eğitim Müdürü Son Yolculuğuna Uğurlandı

Bu yeni lisans ve ön lisans programları, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde sunulacak. Bu üniversiteler arasında Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi