Yapılan açıklamada, özellikle üniversite öğrencilerinin banka hesaplarını başkalarına kullandırmak suretiyle elde ettiği gelirin suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve dolandırıcılık gibi ciddi suçlara sebebiyet verebileceği konusunda şikayetlerin artması nedeniyle MASAK ile işbirliğine gidildiği belirtildi. Öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için bu konuda uyarılarda bulunuldu.

F5E537Ea 3D62 46Dd Adff 4090E71E9Eb2 W

MASAK tarafından hazırlanan "Banka hesaplarınızı başkalarına kullandırmayın" başlıklı uyarı afişleri, YÖK tarafından üniversitelere gönderilerek öğrencilere dağıtılmak üzere hazırlandı. Afişlerde, öğrencilere banka hesaplarını başkalarına kullandırmamaları konusunda yapılan uyarılarla birlikte, bu tür eylemlerin kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı ve dolandırıcılık gibi suçlarla ilişkilendirilebileceği vurgulanıyor. Bu tür suçlarla ilgili olarak ağır hapis cezalarıyla karşılaşabilecekleri konusunda öğrencilere bilgi veriliyor.

ANTEV'de Bayrak Değişimi! ANTEV'de Bayrak Değişimi!

YÖK, öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmak üzere bir video hazırladı. Bu videoda, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Dalı uzmanlarının görüşleri yer alarak öğrencilere banka hesaplarını koruma konusunda önemli bilgiler sunuluyor.

30D5F60C A879 4D74 Bb9A Bdb1F3315F2A WCc5B6452 9D4E 4451 8A7B 07Ee13B5094F W

Kaynak: ANKA