ALES 2 sınavı ne zaman? ALES 2 sınav ve geç başvuru tarihleri ALES 2 sınavı ne zaman? ALES 2 sınav ve geç başvuru tarihleri

Sınav ardından çokça konuşulan yapay zekaya soru çözdürme ve soruların çalındı iddiası ile ilgili konuşan Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “Dışarıdan bakıldığında güvenlik tedbirlerinin alındığı gözükse de önceki yıllarda yaşandığı gibi sınav sorularının çalındığı iddiaları ortaya çıkıyor. Sosyal medyada yayınlanan kurduğu teçhizat ile yapay zeka yöntemi ile soruları çözmeye çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu durum sadece münferit bir olay mı yoksa başka illerde başka yerlerde bu durum yaşandı mı bunun araştırılmasını istiyoruz. Gençlerimizin hayallerinin çalınmasını arzu etmiyoruz. Bu kopya çekme yönetimini öğrenci kendi başına başardıysa bu büyük bir zeka. Mühendislerin yaptığı şeyleri daha üniversiteye gitmeden yapıyorsa büyük bir olay ama birileri tarafından yapılıp yayıldıysa büyük bir hezimettir. Gençlerin geleceği birilerine peşkeş çekilmiş demektir. Bizler bu gençlerin ileride avukat- savcı- mühendis- doktor olmasını istiyorsak adaletli bir sınav yapmamız gerekiyor. Bunun önlemini alması gereken ise iktidar ve ÖSYM sorumlularıdır. Bu durum önceki yıllarda yaşanan sınava güveni oldukça düşürmektedir. Bu konunun araştırılması gerekir. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

“GÖZETMEN SAYILARI YETERSİZDİ”

YKS sınavındaki gözetmen azlığına dikkat çeken Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “2024 YKS sınavına 3 milyonun üzerinde öğrenci sınava girdi. Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşen sınavda ÖSYM görevlendirmelerinde salon başkanı ve gözcü öğretmen yoktu. Bu işi ÖSYM’nin ciddiye almadığı anlamına geliyor. Bazı sınıflarda 40 kişilik öğrencileri tek öğretmen gözetledi. Önceki yıllarda 15 kişilik sınıflara 1 başkan 1 gözetmen, 30 kişinin üzerindeki sınıflarda ise 1 başkan 2 gözetmen görevlendirilirdi. Bu yıl ki sınavlarda ne yazık ki tek başına görev yapan öğretmenler zor durumlar yaşadı” ifadelerini kullandı.

“TOPLU KOPYA ÇEKME VARSA SINAV İPTAL EDİLMELİ”

Başkan Sadık Acar, “Sınavın içerisinde çocukları zorlayıcı ve strese sokacak eziyetten oluşan sınava dönüştü. Gençlerin geleceğini ilgilendiren sınavda Bakanlığın ve ÖSYM’nin bu sınavı ciddiye alması gerekirdi. Milyonlarca gencin hayallerini bir anda çaldılar. Psikolojilerini bozdular. Matematik sorularına gençlerin yetişme şansı yoktu. Verilen eğitimle uygulanan sınav arasında farklılık var. ÖSYM ve Bakanlığın birbirleriyle plansız ve anlaşmazlık olduğu akıllara geliyor. Eğer toplu kopya olayı varsa, planlı bir şekilde yapay zeka teçhizatı birilerine sunulduysa bu sınavların iptal edilmesi gerekir. AKP iktidarı eğitimde yarattığı eşitsizliği, sınav sorularına mahkum ettiği gençlere yaşattı. Eğitim bir ülkenin geleceğidir. Bu yüzden iktidardan gerekli araştırmayı yapmasını ve kamuoyunu aydınlatmasını istiyoruz. Böyle bir olay varsa sınavlar iptal edilip tekrar yapılmalıdır” dedi.

Muhabir: Arda KIR