Raporlu ilaç kullanıcılarının yaşadığı randevu sıkıntısı ve doktor bekleme sürecine son vermek adına bir adım atılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirmeye hazırlandığı düzenleme ile aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilecek.

Yeni Düzenleme Geliyor: Raporlu İlaçları Aile Hekimleri Yazacak

ATV Haber'de yer alan habere göre, raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alan bireyler, ilaçlarını yenilemek için her seferinde doktora gitmek zorundaydılar. Bu durum, hem hastanelerde hem de doktor muayenehanelerinde yoğunluğa sebep oluyordu. Yoğunluğun azaltılması için gündeme gelen yeni düzenleme ile artık hastalar, doktora gitmek yerine aile hekimlerine başvurarak ilaçlarını yenileyebilecekler.

Diyabet, Hepatit B, Kalp...

Şu an için, aile hekimleri öncelikle diyabet, hepatit B gibi kronik hastalıkları olan ve düzenli olarak ilaç kullanan kalp hastalarına raporlu ilaç yazma yetkisine sahip olacaklar. İlerleyen dönemlerde ise bu kapsamın genişletilmesi planlanıyor.

Reza Zarrab Dilara Altıntop Evlendi Mi? Dilara Altıntop Kimdir? Reza Zarrab Dilara Altıntop Evlendi Mi? Dilara Altıntop Kimdir?

Yıllık Reçete Dönemi Başlıyor

Doktorlar, şu an için raporlu ilaçları 3 aylık sürelerle reçetelendiriyordu. Ancak yeni düzenleme ile birlikte artık raporlu ilaçlar bir yıl boyunca yazılabilecek. Hastalar da her 3 ayda bir eczaneye giderek ilaçlarını temin edebilecekler.

Raporlu olarak düzenli ilaç kullanan milyonlarca hasta için uygulamanın önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi