İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Batman'da düzenlenen "Mercek-18" operasyonlarında 121 ruhsatsız tabancanın ele geçirildiğini ve 4 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya'nın paylaştığı bilgilere göre, operasyon Batman Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Erzurum'da Feci Trafik Kazası: 3 Ölü 5 Yaralı Erzurum'da Feci Trafik Kazası: 3 Ölü 5 Yaralı

Batman İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve KOM Şube Müdürlüklerince yürütülen çalışmalar neticesinde, yasa dışı silah kaçakçılığı ve ticaretine yönelik "Mercek-18" operasyonu düzenlendi. Operasyonlar sonucunda bir silah imalathanesinde yapılan aramalarda, 21'i tamamlanmış, 100'ü ise üretim aşamasında olan toplamda 121 ruhsatsız tabanca ve çeşitli tabanca parçaları ele geçirildi. Ayrıca, operasyonlarda 4 şüpheli de gözaltına alındı.

Ele Geçirilen Malzemeler

Operasyonlar kapsamında, 21 adet ruhsatsız tabanca, 155 adet tabanca gövdesi, 100 adet üst kapak, 116 adet namlu, 167 adet şarjör, 230 adet kabza kapağı ve silah imalatında kullanılan çeşitli malzemeler ele geçirildi. Bu malzemeler arasında model basımı yapan lazer makinesi, freze makinesi, zımpara makinesi, kaynak makinesi, lehim makinesi, spiral makinesi, silah sürgüsü taşlama makinesi ve silah boyama küveti bulunuyor.

Kaynak: İHA