Türkiye, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek Mahalli İdari Genel Seçimleri için sadece 5 gün sonra sandık başına gidecek. Ancak, bu seçimlerde oy kullanma zorunluluğu bulunuyor mu? Oy kullanmama durumunda hangi cezalarla karşılaşılıyor?

Azur Air’den Antalya’ya İlk Uçuş Azur Air’den Antalya’ya İlk Uçuş

Oy Kullanmama Cezası ve Uygulanabilir Cezalar

Seçim yasalarına göre, Türkiye'de oy kullanma zorunluluğu bulunuyor. Ancak, bu zorunluluğun ihlali durumunda uygulanacak cezalar da belirli kurallara tabi. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluk. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda ise cezai işlem uygulanıyor.

Oy Vermemenin Cezası ve Ceza Miktarı

Oy kullanmama cezası 2010'da yapılan açıklama ile 22 TL olarak duyurulmuştu. Öte yandan 2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı biliniyor.

Kimler Oy Kullanamaz?

Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamaz.

Kaynak: Haber Merkezi