Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ve Vergi Dairesi Müdürlerinin katılımıyla, Yeme - İçme Sektörüne yönelik yeni vergi düzenlemeleri, KDV oranları ve IBAN ödemeleri konularında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya Katılım ve Gündem

Toplantıya, Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Grup Müdürü Ali Rıza Durak, Vergi Dairesi Müdürü Tuncay İlhan, Denetim Müdürü Ramazan Özen ve Vergi Dairesi Şefleri Mustafa İpek ve Emine Aykurt ile Merkez Oda Başkanları katıldı.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

27/04/2024 tarihinde 32529 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 51 Seri No’lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikler ve eklemeler, toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.

Yeme - İçme Sektörüne Yönelik Vergi Düzenlemeleri

Toplantıda, yeme - içme sektörünü ilgilendiren vergi düzenlemeleri, KDV oranları, IBAN ödemeleri ve diğer konular hakkında detaylı bilgi verildi ve konu hakkında bir sunum yapıldı.

Soru - Cevap ve Çözüm Önerileri

Soru - cevap şeklinde ilerleyen toplantıda, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve merkez oda başkanları, esnaf ve sanatkarların sorun ve taleplerini Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ve heyetine aktardı. Başkan Karayılan, soruları dinledi ve gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Gram altın yükselişte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 19 Mayıs 2024 Pazar Gram altın yükselişte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 19 Mayıs 2024 Pazar

IBAN Ödemeleri ve Kayıt Dışı Ticaret

Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ve vergi dairesi müdürleri, IBAN üzerinden yapılan ödemelerin işletmeye ait olması gerektiğini ve yapılan işlemin faturasının kesilmesi gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde geçmiş 5 yıl için geriye dönük cezai işlem uygulanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Esnaf ve Sanatkarların Talepleri

Toplantıda söz alan oda başkanları, ekonomik anlamda zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarların yüksek KDV oranları ve vergilerden olumsuz etkilendiğini, günlük kiralık evlerin ve korsan taşımacılığın esnaflara mağduriyet yaşattığını, zincir marketlerde kurban satışı, etlerin işlenmesi, pasta ve unlu mamul satışları gibi hizmetlerde düşük KDV oranları yansıtılarak haksız rekabet unsuru oluşturduğunu belirtti.

Teşekkürler

Toplantının sonunda AESOB Başkanı Adlıhan Dere, her zaman esnaf ve sanatkarların yanında olan Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan’a ve değerli müdürlerine teşekkür etti ve Başkan Karayılan’a bir plaket takdim etti. Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan da, toplantıya ev sahipliği yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere’ye teşekkür etti.

Kaynak: Haber Merkezi