"Türkiye Yüzyıl Maarif Modeli" adını taşıyan yeni müfredat taslağı, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlandı. Özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde uygulanacak olan müfredat, erişime açıldı.

Taslağın 6. sınıf öğrencilerini kapsayan bölümünde, "öğretme-öğrenme uygulamaları" başlığı altında ilginç bir öneri yer aldı. Öğrencilerden, savunma sanayinde faaliyet gösteren firmaların ürünlerini araştırmaları istendi. Ayrıca, öğretmenlere 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne değinmeleri önerildi.

Ayrıca derse giren öğretmenlerden 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne değinmeleri önerildi. Müfredat taslağında şu ifadeler yer aldı:

"Vatanını sevmenin (D19.1) önemi hakkında öğrencilerin vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve millî marşımıza karşı görev ve sorumluluklarımız olduğunu fark etmeleri sağlanır (OB1). Vatan sevgisiyle ilişkili vatan, millet, bayrak, şehitlik ve gazilik kavramları listelenir. Bu kavramlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağlamında da özel olarak örneklendirilir ve vurgulanır. İlgili kavramların millî birlik ve beraberliğe katkısı karşılaştırılır. Konuyla ilgili olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’ne değinilir. Edindiği bilgilerden hareketle öğrencilerin vatan sevgisinin önemi hakkında önermeler sunmaları ve bunları değerlendirmeleri sağlanır. Vatanın bağımsızlığını korumak, vatanı geliştirmek ve güzelleştirmek için neler yapılabileceği bağlamında duygularını fark etmeleri sağlanır (SDB1.1). Bu amaçla savunma sanayinde yerli firmaların millî imkanlarla geliştirdiği ürün ve projelerin araştırlmasını içeren etkinlik yaptırılabilir."

MEB YKS Deneme Sınavlarının Tarihleri ve Detayları Açıklandı! MEB YKS Deneme Sınavlarının Tarihleri ve Detayları Açıklandı!

Yeni müfredatta skandal: 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Müfredatına Savunma Sanayi Ürünleri eklendi

Kaynak: ANKA