Marketlerde yeni dönem: O ürünler artık satışa sunulamayacak Marketlerde yeni dönem: O ürünler artık satışa sunulamayacak

Miras bekleyenler için yeni bir şart belirlendi. Bu kurala uymayanlar tazminat ödemek zorunda kalacak. Kardeşler arasında miras paylaşımı, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren hassas bir konu. Miras paylaşımında çeşitli tartışmalar ve anlaşmazlıklar meydana gelebiliyor. Hisseli tapu satışlarında yaşanan karmaşıklıklar ve tartışmalar, miras paylaşımında yeni bir şartın devreye girmesine neden oldu.

Dikkat: Miras Bekleyenler İçin Yeni Kural

Posta’dan Tamer Heper’e göre, milyonlarca kişi, ebeveynlerinden miras kalan gayrimenkul ve dükkan tapularını kardeşleriyle paylaşma sürecinde yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle hisseli tapu satışlarında karmaşık bir durumla karşı karşıya. Miras paylaşımında yaşanan anlaşmazlıkların önüne geçmek amacıyla milyonlarca mirasçıyı ilgilendiren yeni bir kural geldi. Yeni düzenlemedeki şarta uymayanlar ise ciddi tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Miras Paylaşım Sözleşmesi

Miras paylaşımı sırasında özellikle miras taksim sözleşmesi yapılırken eşit paylaşım şartının olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Heper, miras paylaşım sözleşmesinin yazılı olarak düzenlenmesinin önemli bir geçerlilik şartı olduğunu açıkladı. Resmi bir forma bağlı olmasa da sözleşmenin yazılı olması gerektiğini belirtti. Mirasçıların payların nasıl bölüneceği konusunda yazılı bir belge imzaladıklarında bu belgenin geçerli olacağını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi