Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da, oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısına karşı düzenlenen gösterilerde can kaybı artarak 4'e yükseldi.

Refah'ta ikinci sivil k*tliamı: Çadır kampa düzenlenen saldırıda 21 kişi ö*dü Refah'ta ikinci sivil k*tliamı: Çadır kampa düzenlenen saldırıda 21 kişi ö*dü

Yeni Kaledonya halkının, oy kullanma yasasındaki değişiklikleri protesto etmek için sokaklara döküldüğü belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron OHAL İlan Etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, artan şiddet olaylarına karşı önlem olarak Yeni Kaledonya'da 12 gün süreyle OHAL ilan etti. Macron, güvenlik güçlerinin çabalarını takdir ederek, Yeni Kaledonya halkına destek mesajı verdi ve şiddetin sona erdirilmesi için kararlı olduklarını vurguladı. Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Macron'un Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi ile yaptığı toplantı sonrası OHAL kararı alındığı belirtildi.

OHAL 12 Gün Sürecek

Yeni Kaledonya'da ilan edilen OHAL, yerel saatle 20.00'den itibaren 12 gün boyunca devam edecek. OHAL süresince seyahat ve toplanma özgürlüğü kısıtlanacak, ayrıca sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanması ve güvenlik önlemlerinin artırılması gibi tedbirler alınacak. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, kriz komitesi toplantısında limanlar ve havaalanlarının güvenliğinin sağlanması için ordunun konuşlandırılacağını duyurdu.

130'dan Fazla Kişi Gözaltına Alındı

Son iki gündür Yeni Kaledonya'da yaşanan şiddet olaylarında 200'den fazla iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilirken, 130'dan fazla kişi gözaltına alındı. Yetkililer, şiddet olaylarında 60'tan fazla güvenlik görevlisinin yaralandığını bildirdi.

Kaynak: İHA