Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 24 Mart 2020'de başladığı 4 yıllık görev süresi bugün sona eriyor. Bu durum, yeni bir başkanın seçilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Seçim Süreci Nasıl İşleyecek?

Bugün, Yargıtay'da görev yapan 348 üye, yeni başkanın belirlenmesi için oy kullanacaklar. Her Yargıtay üyesi, başkan adayı olma hakkına sahip. Ancak başkan seçilebilmek için 348 üyenin salt çoğunluğunu elde etmek gerekiyor. Eğer hiçbir aday ilk oylamada çoğunluğu sağlayamazsa, ikinci bir tur gerçekleştirilecek.

Adaylar Kimler?

Başkanlık için beş aday yarışacak. Bunlar, mevcut başkan Mehmet Akarca, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal ve Yargıtay 1. Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak.

Yarın okullar tatil mi? 19 Nisan Cuma günü hangi ilde okullar tatil edildi? Valilik açıkladı! Yarın okullar tatil mi? 19 Nisan Cuma günü hangi ilde okullar tatil edildi? Valilik açıkladı!

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Oylama, bugün saat 08.00'de başlayacak ve tüm Yargıtay üyelerinin oy kullanmasının ardından sonuçlar belirlenecek. Yeni başkanın kim olacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: İHA