Yemen açıklarında meydana gelen göçmen teknesi faciasında yaşanan trajedi devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan son açıklamada, alabora olan göçmen teknesinde yaşamını yitirenlerin sayısının 31'i kadın ve 6'sı çocuk olmak üzere toplamda 49'a yükseldiği belirtildi.

İsrail Sivillerin Kaldığı Çadırlara Saldırdı: 25 Ölü İsrail Sivillerin Kaldığı Çadırlara Saldırdı: 25 Ölü

Teknenin Somali'nin kuzey kıyısından hareket ettiği ve içinde yaklaşık 260 Somalili ve Etiyopyalı bulunduğu, şu ana kadar 71 kişinin kurtarıldığı ancak 140 kişinin hala kayıp olduğu aktarıldı. Kurtarma ekipleri, kayıp kişileri bulma çalışmalarına devam ediyor.

Yemen: Göçmenlerin Körfez Ülkelerine Geçiş Noktası

Yemen, göçmenlerin Körfez ülkelerine geçiş noktası olarak kullanılıyor. Rudum Bölge yetkilisi Hadi Al-Khurma'nın yaptığı ilk açıklamaya göre, teknenin Şebve vilayetine ulaşamadan battığı ve 38 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Kurtulanlar, teknede yaşanan facianın şiddetli rüzgarlar nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

Afrika Boynuzu'ndan Yemen'e Göç

Afrika Boynuzu'ndan (Etiyopya, Cibuti, Somali ve Eritre) Yemen'e düzensiz göç devam ediyor. Göçmenler, Körfez ülkelerine ulaşmak için Yemen'i bir geçiş noktası olarak tercih ediyorlar. Birleşmiş Milletler verilerine göre, geçtiğimiz yıl Afrika Boynuzu'ndan Yemen'e 97 bin göçmen geldi.

Kaynak: İHA