Antalya nöbetçi eczane 22 Temmuz Pazartesi Antalya nöbetçi eczane 22 Temmuz Pazartesi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklıkları, beraberinde sağlık risklerini de getiriyor. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Özel, sıcak çarpmasının vücut ısısının 40 dereceye çıkmasıyla hayati riske neden olabileceğini belirtti.

Sıcak Çarpması Nedir? Sıcak Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Dr. Özel, sıcak çarpmasının belirtilerini şu şekilde sıraladı: "Sıcak çarpması, vücut ısısının yüksek derecelere çıkması ve bu yüksek derecelerle vücudun başa çıkamaması olayıdır. Genellikle sıcak ve nemli havalarda ortaya çıkar. Uzun süre sıcakta kalmadan veya ağır egzersiz yapanlarda görülen bir durumdur. Sıcak çarpmasının belirtileri genellikle basit baş ağrısı ve baş dönmesiyle başlayıp kas kramplarına, bulantı ve kusmalara kadar gidebilir. Özellikle bilinç değişikliğine de neden olabilir. Bilinç bulanıklığında bilinç kaybına kadar gidebilen durumlar görmekteyiz."

Sıcak Çarpması Durumunda Ne Yapılmalı?

Sıcak çarpması durumunda yapılması gerekenleri açıklayan Dr. Özel, "Genellikle sıcak çarpmalarında ilk önce kişiyi serin bir yere almalıyız. Bununla ilgili de soğutma mekanizması olarak soğuk suya daldırabiliriz. Ya da ıslatılmış havlu ya da çarşafı vücudun belirli yerlerine sarabiliriz. Burada amaç vücudu bir an önce sıcak ortamdan uzaklaştırıp serin ortama getirmektir. Hastanın bilinci açıksa su içmeye teşvik edebiliriz. Ama eğer bilinç kapalıysa hemen 112 Acil Çağrı Merkezini arayıp yardım istemeliyiz" dedi.

Kimler Risk Altında?

Dr. Özel, sıcak çarpması risk grubunda olan kişileri şu şekilde sıraladı: "Genellikle 65 yaş ve üstü hastalar, 0-1 yaş ile küçük yaş grubundaki çocuklar sıcak çarpmalarında risk grubundadır. Özellikle yaşlı olmasa bile kalp, hipertansiyon, diyabet hastalığı gibi durumlar da risk grubundadır. Aynı şekilde aşırı kilolu kişiler de risk grubundadır."

Sıcak Çarpmasından Korunma Yöntemleri

Sıcak çarpmasından korunmak için alınması gereken önlemleri vurgulayan Dr. Özel, "Zorunlu olmadıkça yaz dönemlerinde saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarıya çıkmamalıyız. Eğer dışarı çıkıyorsak bol giysiler kullanmak zorundayız. Eğer sıcak çarpmasıyla ilgili bir öngörü varsa sık duş alınabilir" dedi.

Bugün hava nasıl olacak? Antalya Burdur Isparta Muğla hava durumu Bugün hava nasıl olacak? Antalya Burdur Isparta Muğla hava durumu

Kaynak: İHA