Hatay'ın en güneyinde bulunan Yayladağı ilçesinde çilek hasadı, 40 dereceyi bulan sıcaklık altında zorlu şartlar altında gerçekleştiriliyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte hasada başlayan çiftçiler, sıcak havadan etkilenmemek için litrelerce su tüketerek serinlemeye çalışıyorlar.

A W223323 06 Result

Deprem Yaralarının Sarıldığı Hatay'da Hasat Zamanı

Depremin izlerinin silinmeye çalışıldığı Hatay'da, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok meyvede hasat başladı. Bereketli topraklara sahip Yayladağı'nda çilek hasadı, Afrika sıcaklarının etkisiyle 40 dereceyi aşan hava sıcaklıklarında devam ediyor. Çiftçiler, günün ilk ışıklarıyla tarlalara akın ederek, iç piyasada birçok ile ve yurtdışında Rusya ve Gürcistan'a ihraç edilen Yayladağı çileğini topluyor. Bu lezzetli çilekler, tarladan 45 TL'den alıcı buluyor.

Mehmet Şimşek ile CHP heyetinin görüşme tarihi belli oldu Mehmet Şimşek ile CHP heyetinin görüşme tarihi belli oldu

A W223323 07 Result

Sıcaktan Korunmak İçin Litrelerce Su Tüketiyorlar

Sıcak havada çalışmaya devam eden üreticiler, serinleyebilmek için litrelerce su içmek zorunda kalıyorlar. Mehmet Kaya, sıcak havanın burun kanamasına yol açtığını belirterek, 'Hatay'da hava çok sıcak, 40 dereceyi buluyor. 10 litreden fazla su tüketiyoruz, içmek ve serinlemek için. Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum, bir yandan da babama yardım ediyorum. Çilek hasadı yapıyoruz, sıcakta çok zor oluyor. Kafamızdan aşağı su dökerek, soğuk su içerek ve dondurma yiyerek serinlemeye çalışıyorum. Benim de sıcakta burnum kanıyor, sıkıntı çıkıyor' dedi.

A W223323 04 Result

Yayladağı Çileği Yurt Dışında Büyük İlgi Görüyor

Yayladağı'nın meşhur çileklerinin Rusya ve Gürcistan'a ihracat yoluyla gönderildiğini belirten çiftçi Ahmet Kaya, 'Meşhur Yayladağı çileğimizin hasadı için halkımız seferber olmuş durumda. İnşallah çileğimizin en güzel fiyatlara satılmasını istiyoruz. Hasadımız bereketli. Marketlerde çileğimiz 100 TL bandında, direkt üreticiden tüketiciye giderse daha iyi faydalanırız. Şu an tarlada 45 TL, fiyattan memnun değiliz açıkçası. Sıcaktan dolayı sabah 5 buçukta tarlaya girmek zorundayız. Çileğimiz; yurt içinde Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul başta olmak üzere Rusya'ya ve Gürcistan'a satılıyor' dedi.

A W223323 01 Result

İskenderun'da seyir halindeki araç alevlere teslim oldu İskenderun'da seyir halindeki araç alevlere teslim oldu

Kaynak: İHA