Bursa'da bulunan tarihi Ulu Cami'ye Osmanlı Devleti'nin 9. Padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından hediye edilen Kabe örtüsü, zaman içinde yaşanan olaylarla gündemde. 2014'ten bu yana ziyaretçilere sergilenen örtü, altın püsküllerinin kaybolması ve bakımsızlık nedeniyle renk değiştirmesiyle dikkat çekiyor.

A W124632 04

Kutsal Emanetin Geleceği

Osmanlı'nın büyük hükümdarı Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi dönüşünde at sırtında getirdiği Kabe örtüsü, 2014 yılından bu yana Bursa Ulu Cami'de halkın ziyaretine açık bir şekilde sergileniyordu. Ancak son günlerde ortaya çıkan olaylar, kutsal emanetin geleceğiyle ilgili soru işaretlerini beraberinde getirdi.

A W124632 02

Altın Püsküllerinden Bir Kısmı Kayıp

Ziyaretçilerin dikkatini çeken olaylardan biri, örtünün altın püsküllerinden bir kısmının bilinmeyen bir nedenle ortadan kaybolması oldu. Bir ziyaretçinin çektiği fotoğraflar arasında sadece 2 yıl içinde püsküllerin sayısının azaldığı görülüyor. Resmi kurumlar, püsküllerin kaybolma sebebini henüz açıklamış değil.

A W124632 07-1

Bakımsızlıktan Rengi Değişti

Kabe örtüsünün bakımsızlık nedeniyle kızıla döndüğü de belirtiliyor. Bursa Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu Üyesi Ali Turan, örtünün günümüzdeki rengini gördüğü çocukluk yıllarındaki siyahından ayırt ederek, örtünün lazerle temizlenmesinin gerçek teline zarar verdiğini iddia ediyor.

Tarihi Lami Bey Camisi'ne Görkemli Tören! Tarihi Lami Bey Camisi'ne Görkemli Tören!

Lazer İle Hepsi Yakıldı

Turan, "Kabe örtüsünün Mısır’dan gelen halinden kutsal emanetin gerçek teli kalmadı. Lazer ile hepsini yaktılar, yok ettiler. Sırma tel ve elyaf kullanılarak değiştirdiler. Rengini bozdular. Hepsinden acısı kubbelerin altından yere aldılar ve adeta bir fotoğraf stüdyosuna benzer bir halde, her türlü tehlikeye maruz kalacak bir şekilde oraya koydular" ifadelerini kullandı.

Son günlerde ise örtü üzerindeki altın püsküllerden 2'sinin kaybolduğu fark edildi. Turan, yetkililere çağrıda bulunarak, "Manevi değerleri koruyamadıklarını söyleyen Turan, “Yetkilileri ve sorumluları göreve davet ediyorum. Bir an önce hatalarından dönsünler ve bulsunlar” dedi.

Kaynak: İHA