Yeni bir siyasi parti kurmaya hazırlanan siyasetçi Yavuz Ağıralioğlu, partinin sonbaharda kurulacağını açıkladı. Parti lideri olmaya hazırlanan Yavuz Ağıralioğlu hakkındaki tüm bilgiler haberimizde...

Yavuz Ağıralioğlu Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Yavuz Ağıralioğlu, 1 Şubat 1972'de Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Eğridere köyünde doğmuştur. Ağıralioğlu, eğitim hayatına Yozgat'ın Sorgun ilçesinde devam etmiş ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olmuştur.

Yavuz Ağıralioğlu Kimdir Kaç Yaşında Nereli Hangi Partiden 2

Yavuz Ağıralioğlu'nun Siyasi Faaliyetleri

1995-1997 yılları arasında Alperen Ocakları Genel Başkanlığı görevini üstlenen Ağıralioğlu, aynı dönemde Muhsin Yazıcıoğlu'nun genel başkanlığı sırasında Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği ve genel başkan yardımcılığı yapmıştır. 2011 yılında BBP genel başkanlığına aday olmuş ve Türkiye İnisiyatif Merkezi Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Yavuz Ağıralioğlu Kimdir Kaç Yaşında Nereli Hangi Partiden 3

Yavuz Ağıralioğlu Hangi Partiden?

İYİ Parti Dönemi 

Mayıs 2018'de İYİ Parti'ye katılan Yavuz Ağıralioğlu, aynı yıl İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir. Temmuz 2018'den Temmuz 2019'a kadar İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekilliği yapmış, ardından 2019-2020 yılları arasında İYİ Parti Sözcüsü ve 2020-2022 yılları arasında Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanı olarak görev almıştır.

CHP'nin üçüncü ışık açma kapama eylemi gerçekleşti CHP'nin üçüncü ışık açma kapama eylemi gerçekleşti

2023 Seçimleri ve İstifası

2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı'nın Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstermesine ve HDP ile yapılan anlaşmalara karşı çıkmış, Kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceğini açıklamıştır. Bu süreçte, 28 Mart 2023'te İYİ Parti'den istifa etmiştir.

Yavuz Ağıralioğlu Kimdir Kaç Yaşında Nereli Hangi Partiden 4

Yavuz Ağıralioğlu Parti Kuracak mı?

2024 yerel seçimlerinden sonra yeni bir siyasi parti kuracağını duyuran Ağıralioğlu, bu partinin sonbaharda kurulacağını belirtmiştir. Yeni partinin ismi henüz netlik kazanmamış olup, mevcut milletvekillerinden de katılımlar olabileceği ifade edilmiştir.

Yavuz Ağıralioğlu kuracağı parti için tarih verdi Yavuz Ağıralioğlu kuracağı parti için tarih verdi

Kaynak: Haber Merkezi