MEB'e bağlı okullarda eğitim gören 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılına 11 Eylül 2023'te başladı. Türkiye genelindeki 74 bin okul ve 744 bin derslikte gerçekleşen eğitim öğretim yılının ilk ara tatili, 13-17 Kasım 2023 tarihlerinde oldu ve öğrenciler yarın karnelerini alarak 16 günlük sömestir tatiline girecekler.

Bakanlık, yarıyıl tatili boyunca öğrencilere test çözme, özet çıkarma gibi tek bir alana odaklanmalarını sağlayan ev ödevleri verilmeyeceğini duyurdu. Ev ödevleri yerine öğrencilerin sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarını teşvik eden bakanlık, aynı zamanda öğrencilerin yaşlarına uygun aileleriyle birlikte geçirebilecekleri etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı.

öğrenci

Sınıfta kalma geri geldi

Bu yıl yapılan değişiklikler arasında liselerde devamsızlık koşullarının düzenlenmesi, sınıf tekrarının uygulanması ve açık öğretime geçişlerin zorlaştırılması bulunuyor. Ayrıca, liselerde 50 ortalamayla sınıf geçme uygulamasına son verilerek en fazla 1 dersten başarısız olan öğrencilerin bir üst sınıfa geçmesi kararı alındı.

1571042546368-okul-ogrenci-ogretmen

Okullarda sınav haftası uygulaması yapıldı

Okullarda sınav haftası uygulaması başlatıldı ve buna uygun olarak çatı bir yönetmelik yayımlandı. Yazılı sınavlarda öğrencilere açık uçlu ve kısa cevaplı sorular soruldu. İlkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması kaldırıldı ve notlar, öğrenci gelişim dosyasına göre verilmeye başlandı.

Bakanlık, Türkçe ve yabancı dil derslerine ilişkin önemli kararlar aldı. Bu derslerin sınavları, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapıldı. Ayrıca, öğrencilere anında geri bildirim sağlamak amacıyla kısa süreli sınavlar düzenlendi.

Deprem bölgesinde yürütülen güçlendirme ve onarım çalışmaları sonucunda toplam 48 bin derslik eğitim öğretime hazır hale getirildi ve 11 bin 76 konteyner de bölgedeki öğretmenlerin konaklaması için tahsis edildi.

MEB'ten öğrencilere tatil müjdesi: Okullar 9 gün kapalı! MEB'ten öğrencilere tatil müjdesi: Okullar 9 gün kapalı!

Eğitim öğretim yılı takvimi

Yeni eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili 22 Ocak Pazartesi başlayacak ve 2 Şubat Cuma tamamlanacak. İkinci dönem ise 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan arasında yapılacak. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül'de başlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi