Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda 13 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan 36. tur öncesi kritik bir dönemeç yaşandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Birinci Başkanlık için yapılacak seçimlerde adaylıktan çekildiğini kamuoyuna duyurdu.

Şentürk'ten Açıklama Geldi

Muhsin Şentürk, adaylıktan çekilme kararını şu şekilde açıkladı: "Yargıtay'ın kurumsal itibarının korunması ve yaşanan tıkanıklığın aşılması amacıyla Birinci Başkanlık yarışından çekiliyorum. Bu süreçte gösterilen ilgi ve destek için tüm Genel Kurul üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, 13 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu belirtir, desteklerinizi beklerim."

Son Oylama ve Şentürk'ün Durumu

Seçimin önceki turlarında her iki adayın da en az 175 oy alamaması nedeniyle son olarak 35. tur oylaması yapılmıştı. Bu oylama sonucunda, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 156 oy alırken, Muhsin Şentürk ise 104 oy aldı.

Diyarbakır'da Kürtçe Hizmet Veren Kafeye Polis Baskını: Sahibi Gözaltında Diyarbakır'da Kürtçe Hizmet Veren Kafeye Polis Baskını: Sahibi Gözaltında

Şentürk'ün Geçmişi ve Çekilme Nedenleri

Muhsin Şentürk, çekilme kararıyla birlikte Anayasa Mahkemesi'nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayan bir isim olarak bilinmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi