Yandex tarafından yapılan açıklamaya göre, YandexART 1.3 sürümü, gizli difüzyon teknolojisiyle donatıldı. Bu teknoloji, daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için kullanılıyor. Ayrıca, modelin eğitim veri kümesi 2.5 kat büyütüldü, bu da YandexART'ın metin komutlarını daha iyi anlamasını sağlıyor.

YandexART geliştirilmiş gizli difüzyon tekniği ile görüntü üretiminde daha ileriye gidiyor

Yenilikler ve Kullanım Alanları

YandexART'ın yeni sürümü, Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada 'Shedevrum' uygulamasında kullanılabiliyor. Bu sürüm, daha az hesaplama kaynağı gerektiren gizli difüzyon tekniği sayesinde daha yüksek kaliteli grafiklerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor.

Daha Detaylı Görüntü Açıklamaları

Yandex, YandexART modelinin kullanıcı istemlerini daha iyi anlaması için sentetik metinler olarak bilinen ve sinir ağı tarafından oluşturulan ayrıntılı resim açıklamalarını eğitim veri setine ekledi. Bu veri kümesi, 850 milyondan fazla resim-metin çiftini içerecek şekilde genişletildi.

Egg is Coming Infortrend SAN depolama çözümünü kullanacak Egg is Coming Infortrend SAN depolama çözümünü kullanacak

Çeşitli Formatlarda Görüntü Oluşturma

Güncellenen YandexART, kullanıcılara farklı formatlarda görüntüler oluşturma imkanı sunuyor. Bu sayede, görüntüler dergi kapaklarında, televizyonlarda ve diğer mecralarda daha etkili bir şekilde kullanılabiliyor.

Performans ve Değerlendirme

Dahili değerlendirmeler, YandexART 1.3'ün denemelerin %57'sinde Midjourney V5.2'den ve %63'ünde YandexART 1.2'den daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Haber Merkezi