Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), önemli bir açıklama yaparak, 111 bin 803 adayın başvurduğu sınav için tüm detayların hazır olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, 81 ilde 402 bina ve 4 bin 974 salonun sınav için kullanılacağı belirtildi.

Kimlik Kartı Sorunu Olan Adaylar İçin Özel Düzenleme

Sınav günü, kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanlarında kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin saat 10.00'a kadar açık tutulacağı ifade edildi. Bu önlemle adayların sınav günü yaşayabileceği kimlik sorunlarına çözüm getirilmesi amaçlanıyor.

Sınav Günü ve Süreci

Sınav, 81 farklı sınav merkezinde düzenlenecek olup, saat 10.15'te başlayacak. Ancak adayların, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacağı belirtildi. Süreç, toplamda 180 dakika sürecek ve engelli adaylar için ek süre verilmesi durumunda, bu sürenin 30 dakika daha uzatılabileceği kaydedildi.

MEB EBA üzerinden ders kitaplarındaki haritaları yayımladı MEB EBA üzerinden ders kitaplarındaki haritaları yayımladı

ÖSYM

Görevli Personel Sayısı ve Dil Seçenekleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınav günü görev alacak toplam 17 bin 519 kişilik bir ekibin hazır olduğunu açıkladı. Ayrıca, Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS/1) 20 farklı dilde gerçekleştirileceğini belirterek, en fazla katılımın İngilizce dilinde olduğunu vurguladı.

Ersoy, "YDS/1'de en fazla katılım İngilizce'de olacak. Arapça ve Almanca da diğer yoğun katılım gösteren diller arasında yer alıyor. Sınavda, adaylara 80 soruluk çoktan seçmeli formatında sorular yöneltilirken, diğer diller için ise çeviri uygulaması yapılacak" dedi.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sınav sonuçlarının 25 Nisan tarihinde açıklanacağı belirtildi. Bu sonuçlar, ilgili adaylar için önem taşıyacak ve 5 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.

Kaynak: Haber Merkezi