Volkswagen, araçlarında ChatGPT entegrasyonunu gerçekleştirdi ve sürücülerin daha doğal ve etkili bir şekilde iletişim kurmasına olanak tanıdı.  Volkswagen, tamamen elektrikli ID. serisi araçlarının yanı sıra yeni Golf, Tiguan ve Passat modellerinde de ChatGPT'yi kullanıma sunuyor. Bu sayede, sürücüler araçlarıyla şu gibi işlemleri yapabilecek:

  • Turistik yerler hakkında bilgi alın: Gitmek istediğiniz yer hakkında bilgi edinmek için ChatGPT'ye sormanız yeterli.
  • Geçmiş futbol maçlarının detaylarını öğrenin: Favori takımınızın geçmiş maçlarının skorlarını ve istatistiklerini öğrenin.
  • Matematik problemlerini çözün: ChatGPT, basit matematik problemlerini çözmenize yardımcı olabilir.

Volkswagen'de Devrim: ChatGPT Araçlara Entegre Edildi

ChatGPT'ye Nasıl Erişebilirsiniz?

Volkswagen müşterileri, mevcut VW Connect veya VW Connect Plus hesaplarını kullanarak IDA sesli asistan aracılığıyla ChatGPT'ye erişebilecekler. Ek bir uygulama veya hesap gerekmez. Dijital asistanı, "Merhaba IDA" diyerek veya direksiyondaki düğmeye basarak etkinleştirebilirsiniz.

Apple yeni güncellemesi yayınladı Apple yeni güncellemesi yayınladı

Volkswagen sistemi bir soruyu yanıtlayamadığında, bu soru anonim olarak ChatGPT'ye gönderilir ve yanıt üretilir. ChatGPT hiçbir şekilde araç verilerine erişim sağlayamaz ve tüm sorular ve yanıtlar anında silinir.

Ocak 2024'te CES elektronik fuarında tanıtılan bu teknoloji, şu anda İngilizce, İspanyolca, Çekçe ve Almanca dillerinde kullanılabiliyor. Yenilik, otomotiv yapay zeka çözümlerinde dünya lideri olan Cerence Inc. ile yapılan iş birliği sayesinde mümkün oldu.

Volkswagen, bu yeni teknoloji ile sürücülere daha güvenli, bilgilendirici ve keyifli bir sürüş deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: Haber Merkezi