Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Antalya Tabip Odası (ATO) tarafından Aile Sağlığı Merkezi Çalışanları için başlatılan “Vergide Adalet İstiyoruz” eyleminin beşincisi, Muratpaşa 28 Nolu Ahmet Atmaca Sağlık Merkezi önünde gerçekleştirildi.

Eylemin Detayları

SES Antalya Şubesi ve ATO adına basın açıklamasını okuyan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz, aile hekimliği çalışanlarının Türkiye’nin dört bir yanından ‘Vergide Adalet İstiyoruz!’ talebiyle seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti. İçöz, Şubat 2024 ücretlerini alan ASM çalışanlarının vergi kesintileriyle ücretlerin düştüğünü gördüklerini ve bu durumu bir anketle arkadaşlarına sorduklarını ifade etti.

Vergi Kesintileri ve Sonuçları

İçöz, sadece aile hekimlerinden bu ay ortalama 8 bin lira vergi kesintisi yaşandığını öğrendiklerini belirtti. Geçen hafta yaptıkları ankete yanıt veren arkadaşlarının her üç aile hekiminden birinin vergi kesintilerine ek olarak sadece bu ay nüfus düşmesi, eğitim alması, doğum/hastalık izninde olması ya da haksız performans şartları bahane edilerek ücretlerinde düşüşler yaşadıklarını bildirdi. İçöz, deprem bölgesindeki Aile Hekimlerinden 30 bin liraya yakın ücret kesintisi yapıldığını öğrendiklerini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Antalya’da Kavga Ettiği Kişiyi Minibüsüyle Ezip Öldürdü Antalya’da Kavga Ettiği Kişiyi Minibüsüyle Ezip Öldürdü

Sağlıkçıların Durumu

İçöz, “Sağlıkçılar tükeniyor” diyerek, depremin üstünden bir yıldan fazla zaman geçtiğini, deprem bölgesinde doğru dürüst evi ve çalışma binası olmayan, düzgün bir altyapı sağlanamamış, suyu elektriği kesilen bir ortamda yaşayan ve çalışan ASM çalışanlarının ücretlerinin kesildiğini belirtti.

55Ea43Bd Bc8B 4959 9Fc7 2Ba3C7C6F622

Eylemler Devam Edecek

İçöz, her Çarşamba bu haksızlığı seslendirmeye devam edeceklerini ve çalışanın emeğini gasp ederek bir avuç şirketi zengin eden bu adaletsiz düzenin değişmesi için hem gelirde hem vergide adalet sağlanana dek seslerini çıkarmaya devam edeceklerini ifade etti. Bu eylemler, sağlık çalışanlarının yaşadığı mali zorlukları ve vergi adaletsizliklerini gündeme getirmeye devam ediyor.

Kaynak: Kamer Durdu