Venedik'te günübirlik turistlere yönelik giriş ücreti uygulaması, başlatıldığı ilk 8 gün içinde 700 bin Euro'dan fazla gelir sağladı.

İtalya'nın ikonik kanallarıyla ünlü Venedik kenti, 25 Nisan'da başlattığı bu uygulama ile şehirdeki turist yoğunluğunu kontrol altına almayı hedefliyordu.

Giriş Ücreti Geliri 7 Aylık Beklentiyi Geçti

İtalyan Corriere della Sera gazetesine göre, 25 Nisan ile 2 Mayıs tarihleri arasında Venedik'e gelen 144 bin 645 günübirlik ziyaretçi, 5 Euro'luk giriş ücretini ödeyerek toplamda 723 bin 225 Euro'luk gelir sağladı. Bu rakamın, ilk 8 gün için beklenen seviyenin çok üzerinde olduğu belirtildi. Haberde, elde edilen gelirin 7 aylık kazanç beklentisine denk olduğu vurgulandı.

Turist Akını Devam Ediyor

Gazetenin haberinde, giriş ücreti uygulamasının kente olan turist akınını durdurmadığı da belirtilirken, belediye yönetiminin bu durumdan memnun olduğu ifade edildi. Giriş ücreti, 2023'te Venedik Belediye Meclisi tarafından, kentteki yoğunluğu kontrol altına almak amacıyla kabul edilmişti.

Depresyon Hastası Hollandalı Kadın Ötanazi İle Hayatına Son Verdi Depresyon Hastası Hollandalı Kadın Ötanazi İle Hayatına Son Verdi

Venedik'e Giriş Ücreti Uygulaması Detayları

Venedik'e günübirlik ziyaretleri belirlenen 29 güne denk gelen turistler, "Contributo di Accesso a Venezia" (Venedik'e Giriş Ücreti) adlı web sitesinden rezervasyon yaparak giriş ücretlerini ödeyebilecekler. Bu uygulama, 2024 yılında daha fazla günü kapsayacak şekilde genişletilerek, kentin turist yoğunluğunu kontrol altında tutmayı hedefliyor.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR