Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği, kısa süre önce yürürlüğe girmişti. Bu yeni düzenleme ile elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayene süreçleri ve detayları belirlendi.

KKM'de düşüş sürüyor KKM'de düşüş sürüyor

Yeni Dönemde Beklenen Değişiklikler Neler?

Yönetmelik kapsamında, 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sunulmuş olan doğalgaz sayaçlarının 2025 yılı sonuna kadar değiştirilmesi ve yeni standartlara uygun şekilde muayene edilmiş sayaçların takılması zorunlu hale getirildi. Bu kararın temel amacı, enerji tüketiminde güvenilirliği artırmak ve standartlara uygunluk sağlamaktır.

Muayene Süreci Nasıl İşleyecek?

Sayaç muayeneleri, ya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlükleri tarafından ya da vatandaşların tercih ettiği özel yetkili servisler tarafından gerçekleştirilecek. Bu hizmetlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Muayene esnasında, sayacın 'tip' onayı olmaması veya tip onayını etkileyebilecek değişiklikler tespit edilirse, muayene işlemi durdurulacak ve gerekli idari süreçler başlatılacak.

Cezalar Neler?

Yeni düzenleme kapsamında, sayaçlarını belirtilen süre içinde yenilemeyen veya eksik, hatalı bildirimde bulunan vatandaşlara idari para cezası kesilecek. Ayrıca, yeni standartlara uygun olmayan sayaçlara sahip vatandaşlara 10 bin TL'ye varan idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: Haber Merkezi