Kepez Belediyesi tarafından Varsak bölgesine kazandırılan güreş sahası, çimlerin yeşermesiyle birlikte ata sporu yağlı güreşe hizmet etmeye hazır hale geldi.

Yeni Güreş Sahası

Antalya’nın yağlı güreşteki başarısına yakışır bir güreş sahası inşa edildi. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Antalya’ya başpehlivanlık heyecanını yaşatacak sporcuların yetişmesine katkı sağlayacak olan sahanın yapımı tamamlandı. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi gibi sadece yağlı güreşe hizmet verecek olan sahanın çimleri gün yüzüne çıktı.

Bayram Güreşleri Artık Parkta Değil, Varsak Çayırı’nda

Varsak bölgesi sakinleri, Ramazan Bayramı’na özel geleneksel yağlı güreşlerini parklarda düzenliyorlardı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Mayıs 2022’de gerçekleştirilen bayram güreşlerinde Varsak sakinlerine güreş sahası yapma sözü vermişti. Bu sözün yerine getirilmesiyle Varsak güreşleri artık parklarda değil, Kırkpınar Sarayiçi gibi bir sahada gerçekleştirilecek.

Yağlı Güreşe Özgü Tesis

Premier Lig'de heyecan dolu hafta yaşandı Premier Lig'de heyecan dolu hafta yaşandı

Varsak Güreş Sahası, Aktoprak Mahallesi Şehit Bülent Alkan Caddesi’nde 5 bin 517 m2 alana inşa edildi. İnşaat çalışmaları tamamlanan güreş sahasının 627 koltuklu betonarme kapalı tribünü bulunuyor. Tesisin koltuk rengi, eski Varsak Belediyesinin kurumsal renkleri olan yeşil ve beyaz olarak seçildi.

Tütüncü’den Varsak’a Değer Kazandıran Yatırımlar

Başkan Tütüncü’nün görev yılları içerisinde güreş tesisinin inşa edildiği alanın çevresinde bölgeye ciddi değer kazandıran yatırımlar yapıldı. Kepez Belediyesi, bölgedeki Perge Antik Kenti’nin zeytinyağı üretim merkezi olan 2 bin 200 yıllık Lyrboton Kome’yi de, bitki temizliği ve arkeolojik kazı çalışmasıyla şehir turizmine kazandırdı.

Kaynak: Kamer Durdu