Tokat'ta yaralandı Antalya'da kurtarıldı! İnanılmaz kurtuluş hikayesi Tokat'ta yaralandı Antalya'da kurtarıldı! İnanılmaz kurtuluş hikayesi

Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Açıkgöz, varikoselin erkeklerde kısırlık probleminin en yaygın nedenlerinden biri olduğunu belirtiyor. Açıkgöz'e göre, varikosel, genel nüfusta yüzde 15-20 oranında görülürken, kısırlık problemi olan erkeklerin yüzde 25-40'ında varikosel tespit edilmektedir.

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklarda varis benzeri genişlemesine verilen bir terimdir.  

Varikoselin Belirtileri

Varikosel belirtileri arasında testislerdeki şişlik ve ağrı yer alır. Ayrıca, varikosel zamanla dışarıdan görülebilecek kadar belirgin hale gelir ve bacaklarda varis görünümü oluşturabilir. Dr. Açıkgöz, varikoselin kendisini muayene eden dikkatli kişiler tarafından testis üzerindeki düzensizlik, şişlik veya ağrı nedeniyle fark edilebileceğini belirtiyor.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel genellikle kısırlık şikâyetiyle doktora başvuranlarda muayene sırasında teşhis edilir. Özellikle fiziksel aktiviteler sonrası testislerde ağrı varsa, bu durum varikosel belirtisi olabilir.

Varikosel Teşhisi

Varikoselin teşhisi için en önemli yöntem, deneyimli bir üroloji uzmanının yapacağı muayenedir. Muayene sonucunda teşhis edilen varikosel üç dereceye ayrılır: hafif, orta ve şiddetli derece. Subklinik varikosel ise fizik muayenede tespit edilemeyen ancak radyolojik yöntemlerle teşhis edilen varikosel durumudur.

Tanı ve Değerlendirme Süreci Tedavi Yöntemleri

Varikoselin tedavi edilmesi gerektiği durumlar arasında çiftin kısırlık yakınması bulunması ve erkek partnerin sperm parametrelerinde anormallikler olması yer alır. Tedavi için en çok kabul gören yöntem mikrocerrahi varikosel ameliyatıdır. Bu yöntemle komplikasyon oranları düşük, sperm parametrelerinde iyileşme ve gebelik oranları yüksektir.

Erkeklerin Üçte Birini Etkileyen Sertleşme Sorunu ve Umut Vaat Eden Tedavi Seçeneği Erkeklerin Üçte Birini Etkileyen Sertleşme Sorunu ve Umut Vaat Eden Tedavi Seçeneği

Kaynak: İHA