Fidan dikimi etkinliğine, Vali Hulusi Şahin’in yanı sıra Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Murat Sarı, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik, Kepez ilçesine bağlı Çamlıca Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Toplamda 1300 fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte kızılçam, defne, sedir, fıstık çamı ve harnup türlerinden oluşan fidanlar dikildi.

Kumluca’da Trafik Kazası: Otomobil Alev Aldı Sürücü Hayatını Kaybetti Kumluca’da Trafik Kazası: Otomobil Alev Aldı Sürücü Hayatını Kaybetti

Vali Hulusi Şahin Ormancılık Günü ve Nevruz kutlamasında fidan dikti

Vali Hulusi Şahin'den iklim krizi uyarısı

Vali Hulusi Şahin, konuşmasında iklim krizine dikkat çekti. Vali Şahin, 'Şu anda dünyanın mücadele ettiği en mühim konu iklim değişikliği. Atmosferdeki gazların güneşten gelen ısıyı tutması sonucu sera etkisi yaşanmakta ve mevsimler değişmektedir. Çözümü nedir? Çözümü karbon ayak izinin azaltılmasıdır. Çözümü, karbondioksit - oksijen dengesini sağlayacak ormanların muhafaza edilmesidir' dedi.

Vali Hulusi Şahin Ormancılık Günü ve Nevruz kutlamasında fidan dikti

Ecdadımızın bir geleneği olarak Nevruzu kutluyoruz

Ayrıca, Vali Şahin, Orman Haftası'nın Nevruz Bayramı ile aynı güne denk gelmesinin anlamlı olduğunu vurgulayarak, 'Türklerin Ergenekon’dan çıkışını ifade eden Nevruz; yeni gün yani, yeni bir başlangıç demektir. Orta Asya Türkleri başta olmak üzere, pek çok toplumda takvimlerin ilk günü Nevruz Günü olmuştur. Biz de ecdadımızın bir geleneği olarak Nevruzu kutluyoruz. Antalya'nın yangınsız, turizmin canlı olduğu bir yaz geçirmesini diledi' diye konuştu.

Etkinliğin sonunda geleneksel Nevruz ateşi yakılarak, Ergenekon ateşi simgesi olan demir dövüldü.

Kaynak: Antalya Valiliği/Bülten