VakıfBank, çevresel ve sosyal temalı kredileri artırma hedefi kapsamında milli ekonomiye olan desteğini sürdürüyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, VakıfBank, 22 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 361 milyon dolar ve 513 milyon avro olmak üzere toplamda 915 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi temin etti.

Uluslararası Piyasalardan Yeni Kaynak Sağlanıyor

Yılbaşından bu yana uluslararası piyasalardan 3 milyar dolar tutarında yeni kaynak sağlayan VakıfBank, yılın ilk sendikasyon kredisini de yüzde 113 oranında yeniledi.

Katılımcı Sayısı Rekor Seviyede

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, yaptığı açıklamada, işlemin en önemli noktalarından birinin katılımcı sayısının rekor seviyede olması olduğunu belirtti. Üstünsalih, 14 yeni bankanın işleme ilgi göstermesinin Asya'dan Avrupa'ya, İngiltere'den Körfez bölgesine kadar farklı coğrafyalardan katılımı sağladığını ifade etti.

Kredi Maliyeti Azaldı

VakıfBank'ın Genel Müdürü Üstünsalih, kredi maliyetinin Kasım 2023 dönemine göre her iki para birimi için 100 baz puan azalarak, dolar dilimi için SOFR artı yüzde 2,50, avro dilimi için ise Euribor artı yüzde 2,25 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

TOKİ'den dev fırsat: 36 ilde konut satışı başlıyor! Konut satışı ne zaman? Hangi illerde yapılacak? TOKİ'den dev fırsat: 36 ilde konut satışı başlıyor! Konut satışı ne zaman? Hangi illerde yapılacak?

Sürdürülebilirlik Finansmanı Artıyor

Üstünsalih, sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredileri toplamının 1,5 milyar dolar seviyesini aştığını belirterek, uluslararası fonlama alanındaki öncü konumlarının bir kez daha teyit edildiğini söyledi. Ayrıca, sendikasyon kredisinin sürdürülebilirlik finansman çerçevesine uygun hale getirildiğini ve bu sayede çevresel ve sosyal temalı kredi ürünleri aracılığıyla müşterilere fon sağlanacağını vurguladı.

Kaynak: AA