Pazar günü gerçekleştirilecek olan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, seçim sürecinin ve sonuçlarının seçmenler ve adaylar üzerindeki psikolojik etkileri konuşulmaya devam ediyor. Bu konuda görüş bildiren Uzman Klinik Psikolog Aybige Üstüner, kişilerin bu dönemde sakin kalmalarının önemine vurgu yaptı. Üstüner, seçim süreçlerinin belirsizlik duygusuyla kişilerin ruh halini etkilediğini ifade ederken, kazanan ve kaybeden adaylar arasında ortaya çıkabilecek durumları ele aldı.

Türk Tabipleri Birliği seçime gidiyor! İl il Tabip Odaları Olağan Genel Kurul tarihleri Türk Tabipleri Birliği seçime gidiyor! İl il Tabip Odaları Olağan Genel Kurul tarihleri

'Belirsizlikten Kaynaklı Stres ve Kaygı Artıyor'

Seçim sürecinde, birçok duygunun aynı anda yaşanabileceğini belirten Uzman Klinik Psikolog Aybige Üstüner, 'Seçimler toplum ve ülkemiz adına önemli bir dönemi temsil eder. Bu süreçte bireyler, öfke, panik, kaygı gibi farklı duyguları bir arada hissedebilirler. Ancak bu duygularla başa çıkabilmek ve sakin kalmak son derece önemlidir. Seçim sürecinde belirsizlik, kimin kazanıp kimin kaybedeceği konusundaki belirsizlik, insanları fazlasıyla kaygılandırıyor ve stres altına sokuyor. 'Tercih ettiğim aday kazanmazsa ne olacak?' gibi düşünceler, insanları tahammülsüzlüğe sürüklüyor' dedi.

Büyükşehir Adayları ve Sorumluluklar

Oy kullanırken yaşanan sağlık sorunlarına da değinen Uzman Klinik Psikolog Üstüner, 'Tercih ettiği aday seçilmezse hayatının sonu gelecekmiş gibi düşünen insanların verdiği tepkiler ve bedensel duyumlar, ne yazık ki sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle büyük şehirlerde adaylar, daha geniş kitleler tarafından biliniyor ve bu durum onların üzerinde daha fazla sorumluluk hissettiriyor olabilir. Ancak seçimin bir süreç olduğunu ve siyasetin hayat boyu devam edeceğini kabul etmek önemlidir. Adaylar, kazanan veya kaybeden olsun, sonrasında yapabilecekleri ve topluma nasıl katkı sağlayabilecekleri üzerine düşünmelidirler' şeklinde konuştu.

Sosyal Medya ve Empati

Sözlerine devam eden Üstüner, 'Empati kurabilmek önemlidir. Eğer kendi adayımız kazanmamışsa, karşı tarafın hislerini anlamak ve bu doğrultuda davranmak önemlidir. Sosyal medya, geniş kitlelere ulaşmanın önemli bir aracıdır ve doğru kullanıldığında seçmenler üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. Kazanan adayın seçmenleri arasında büyük sevinçler yaşanabilirken, kaybeden taraf için olumsuz düşünceler oluşabilir. Ancak doğru bilgiye ulaşmak ve gerçekçi olmak, bu süreci daha sağlıklı atlatmalarını sağlayacaktır' şeklinde konuştu.

Seçim yasakları neler? Seçim yasakları ne zaman, saat kaçta başlayacak? Seçim yasakları neler? Seçim yasakları ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Kaynak: İHA