Dr. Değer'e göre, özellikle çocuklar ve genç erişkinler arasında kullanılan elektronik sigaralar, beyin gelişimine 20'li yaşlara kadar zarar verebilmekte ve hamilelerde fetüsler için toksik etki gösterebilmektedir.

Elektronik sigaraların kardiyovasküler sistem üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu belirten Dr. Değer, tansiyon ve nabız yüksekliği, kalp krizleri ve inmeler gibi ciddi sorunlara neden olabileceğini ifade etti. Ayrıca, solunum sistemi üzerinde kanser dahil birçok hastalığa yol açabileceklerini vurguladı.

18-22 yaş arasındaki gençlerin elektronik sigara kullanımının, sonrasında normal sigaraya geçiş yapma eğiliminde olduğunu belirten Dr. Değer, bu ürünlerin gençler arasında yaygın bir şekilde kullanıldığını ve bu kullanımın ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Elektronik sigaraların içerisinde bulunan aromaların bile hastalıklara neden olabileceğini belirten Dr. Değer, özellikle Evali Sendromu olarak adlandırılan akut akciğer hasarı oluşturabilen bir hastalığa sebep olabileceklerini ifade etti. Ayrıca, elektronik sigaraların içerdikleri kimyasalların kanserojen maddeler içerdiğini ve bu maddelerin sağlığa ciddi zarar verebileceğini belirtti.

Türk bilim insanından önemli buluş! Gül yağı bakterilerle savaşacak Türk bilim insanından önemli buluş! Gül yağı bakterilerle savaşacak

Sonuç olarak Dr. Ayhan Değer, elektronik sigaraların klasik sigaralar kadar zararlı olabilecek potansiyele sahip olduklarını ve bu ürünlerin kullanımının henüz bilinmeyen ancak ileride tespit edilebilecek zararlar doğurabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Kaynak: İHA