Muğla'nın Yatağan ilçesinde yaşanan ve Figen Çoban'ın öldürülmesiyle ilgili olarak açılan dava, bugün 5. duruşmasıyla devam etti. Mahkeme heyeti, Figen Çoban'ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban'a, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadan 'eşe karşı canavarca hisle öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Figen Çoban'ın kayınbiraderi Süleyman Çoban ise yardım ve yataklıktan haksız tahrik indirimi uygulanmadan 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Üzerine Benzin Döküp Yakmıştı! Figen Çoban'ın Eşine Verilen Ceza Belli Oldu (5)

Yargı Süreci

Yeşilbağcılar Mahallesi'nde meydana gelen olayın ardından başlayan dava sürecinde, savcı mütalaasını açıklarken, sanıkların cezaları talep edilmişti. Ancak mahkeme, Figen Çoban'ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban'ın taleplerini kabul etmedi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Süleyman Çoban'a ise yardım ve yataklıktan hapis cezası verildi.

Üzerine Benzin Döküp Yakmıştı! Figen Çoban'ın Eşine Verilen Ceza Belli Oldu (4)

Sanıkların Savunmaları 

Savunma aşamasında, sanıklar kendilerini savunurken çeşitli iddialarda bulundular. Süleyman Çoban, tahliyesini talep ederken, olayın şüphelisi olarak gösterilen Mehmet Emin Ata Çoban ise suçlamaları reddetti ve beraatini talep etti. Mehmet Emin Ata Çoban, 'Biz eşimle tartıştık. Beyan edilen gibi saçtan tutma yok, ben daha sonra markete indim. Marketten geldiğim de sol kısmına yatar vaziyetteydi. Yapıp da kaçmış olsam dahi iç organları yanarak ölmüştür. Komşumuz araba yanıyor diye müdahale ediyor. İlk dumanı komşumuz görmüştür. Dışındaki yanıkla kesinlikle ölmez. Ben geldiğimde nabzı atıyordu. Ben evde dahi değildim. Beraatimi talep ediyorum. Ben bu olayı yapmış olsam giderdim. Hiçbir yere gitmedim. İlk önce çocuklarım benimle konuşmazdı. En mağdur benim, eşimi çocuklarımı kaybettim' dedi. Ancak mahkeme, deliller ışığında kararını verdi ve cezalarını açıkladı.

Rize'de Freni Patlayan Araç Park Halindeki Araçlara ve Yıkama İşçisine Çarptı Rize'de Freni Patlayan Araç Park Halindeki Araçlara ve Yıkama İşçisine Çarptı

Üzerine Benzin Döküp Yakmıştı! Figen Çoban'ın Eşine Verilen Ceza Belli Oldu (3) Result

Ailelerin Tepkileri Nasıl Oldu?

Mahkeme kararının ardından Figen Çoban'ın ailesi ve avukatı, verilen cezaların hukuka uygun olduğunu belirtti. Avukat Kemal Ertuğrul, adaletin yerini bulduğunu ve karara itiraz edeceklerini ifade ederken, Figen Çoban'ın kız kardeşi Filiz Karataş da adaletin sağlandığını ve ablasının huzur içinde uyuyacağını dile getirdi. Filiz Karataş, 'Ablam huzur için uyuyacak. Adalet yerini buldu' dedi. Figen Çoban'ın babası Haydar Karataş, 'Adalete güvendik. Avukatlarıma sizlere teşekkür ederim.' açıklamasını yaptı.

Üzerine Benzin Döküp Yakmıştı! Figen Çoban'ın Eşine Verilen Ceza Belli Oldu (2) Result

Ne Olmuştu?

Yatağan'ın Yeşilbağcılar Mahallesi'nde 21 Ocak 2023 tarihinde yaşanan trajik olay, genç bir kadının hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Yatağan’ın Yeşilbağcılar Mahallesi’nde 21 Ocak 2023 tarihinde meydana gelmişti. Yanarak hayatını kaybeden 3 çocuk annesi 40 yaşındaki Figen Çoban’ın, kendi üzerine benzin dökerek vücudunu ateşe verdiği iddia edilmişti. Jandarmanın araştırmasında, genç kadının ölümünden günler önce kendisine gelen bir mesaj nedeniyle eşi Mehmet Çoban (44) ile tartıştığı öğrenildi. Bu gelişme üzerine jandarma ekipleri tarafından başlatılan soruşturmanın çerçevesi genişletildi. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayla ilgili olarak sürdürdüğü soruşturma dahilinde cinayet şüphesi ile Figen Çoban’ın kocası ile toplam 3 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kocası Mehmet Emin Ata Çoban, kayınvalidesi Hatice Çoban, kayın biraderi Süleyman Çoban çıkarıldıkları ilk mahkemede tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

Figen Çoban cinayeti davasının ilk duruşması 13 Temmuz’da Figen Çoban cinayeti davasının ilk duruşması 13 Temmuz’da

Kaynak: İHA