Devlet gözlük için ne kadar para ödüyor? 2023 SGK gözlük parası ne kadar Devlet destekli gözlük Devlet gözlük için ne kadar para ödüyor? 2023 SGK gözlük parası ne kadar Devlet destekli gözlük

Ata, tüp bebekte genetik tarama yapılmış embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen başarı oranının yüzde 98'in üzerinde olduğunu belirtti. Ayrıca, denemeye devam eden çiftlerin sonunda büyük olasılıkla doğum gerçekleştiğini vurguladı.

Kongre çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Barış Ata, tüp bebek uygulamalarının başarıyla devam ettiğini ve her embriyonun eşit bir şansa sahip olduğunu ifade etti. Ata, tüp bebekte genetik taramanın önemine değinerek, bu yöntemin çiftlerin sağlıklı gebelik şansını artırdığını belirtti.

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği- TSRM Saymanı ve Kongre Sekreteri Doç. Dr. Sezcan Mümüşoğlu, HPV virüsü üzerindeki çalışmaların arttığını ve bu virüsün erkeklerde de yaygın olduğunu açıkladı. Mümüşoğlu, HPV'nin uzun süre sperm içinde aktif olarak kalabildiğini ve bu durumun açıklanamayan kısırlıkla ilişkilendirildiğini belirtti. Ayrıca, HPV'ye karşı aşılanmanın önemi üzerinde durdu ve aşılamada erkek çocuklarının da unutulmaması gerektiğini ifade etti.

HPV hakkında bilgi veren Üreme Sağlığı İnfertilite Derneği- TSRM Yönetim Kurulu Üyesi ve Kongre Sekreteri Doç. Dr. Işıl Kasapoğlu, virüsün önlenebilir kanserlere sebep olduğunu ve aşılarla bu kanserlerin insidansının azaltılabileceğini söyledi. Kasapoğlu, HPV aşılarının henüz Türkiye'de rutin aşı takvimine alınmadığını ancak özellikle genç yaşlarda aşılanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Üreme Sağlığı İnfertilite Derneği- TSRM, Reprodüktif Genetik Özel İlgi Grubu Koordinatörü Doç. Dr. Evrim Ünsal, tüp bebek tedavisiyle elde edilen embriyolarda genetik tarama yapılarak nadir hastalıkların tespit edilebildiğini açıkladı. Akraba evliliğinin Türkiye'de yaygın olduğunu belirten Ünsal, geniş test panelleriyle çiftlerin ortak gen bozuklukları taşıyıp taşımadığının tespit edilebileceğini ifade etti.

Toplantıda yapılan açıklamalarda, Türkiye'de üreme sağlığı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla, bilimsel ve tarafsız bilgiye ulaşabilecekleri bir platformun kurulması hedeflendiği ve bu kapsamda yeni bir bilgilendirme sitesinin hayata geçirileceği duyuruldu.AW079583_02AW079583_01AW079583_05AW079583_03

Kaynak: İHA