Ünlü modacılar Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal, 2015 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen bir müzayedede evlerindeki eşyaları satışa çıkararak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yerleşmişlerdi.

Barbaros Şansal Türkiye'ye Dönüyor

Barbaros Şansal, Semra Topçu’nun Youtube kanalında İkinci Yüzyıl Kehanetleri programında yaptığı konuşmada, KKTC'de yaşadıkları sorunlar nedeniyle Türkiye’nin KKTC Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun Yıldırım Mayruk’tan özür dilediğini aktardı. Şansal, KKTC'deki yaşanan sorunların artmasıyla Türkiye'ye dönme kararı aldıklarını belirtti.

Şansal, şunları ifade etti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yerleşmek ve emekli olmak benim değil Yıldırım Bey'in fikriydi. Çok yoruldu Türkiye’den, çok üzüldü. Biz onun talepleri doğrultusunda arazimizi Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşından aldık. Evimizi yaptık, atölyemiz var. Biz şundan yorulduk; maalesef Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin son 3-4 yıldır Ankara’nın baskılarıyla kamusu tamamen çökmüş. Yürümüyor işler, bürokrasi yürümüyor. Niteliksiz ve liyakatsiz çok insan var. Kaba muamelelere maruz kalmaya başladık. Sabah Sayın Metin Feyzioğlu, Yıldırım Bey’i aradı özür diledi ve şunu söyledi; 'Benim özel kalem müdürümün numarası bu, ne talep ediyorsanız evinizden çıkmadan yapılacak.'

Yıldırım Bey de nazik adam 'Biz hayatta hiç ayrıcalık talep etmedik, böyle bir talebimiz yok. Teşekkür ederim' dedi, kapattı telefonu. Burada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bilir, bu muhaceret, ikamet meseleleri, taşınmaz mal alma işlemleri, vatandaşlık işlemleri vs. artık çığrından çıkmış vaziyette. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Kıbrıs’ta ikinci sınıf muamelesi görmeye başladılar. Böyle zorluklar çıkarılıyor. Bu zorluklar da maddi manevi büyük kayıplara yol açıyor.

Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber! Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber!

Sağlık Hizmetlerine Erişimde Sorunlar

Yıldırım Bey, 90 yaşında ve dünyaca tanınan biri. Sağlık problemleri nedeniyle sık sık Türkiye’ye gitmek zorunda kalıyor. Ancak KKTC'de sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarını belirtti. Üst düzey gelir ve taşınmaz mal sahibi olmalarına rağmen sağlık hizmetlerine erişim haklarının olmadığını ifade etti.

Kaynak: ANKA