Yerli Turizmci İstihdamı İçin Devlet Dokunuşu Gerekiyor Yerli Turizmci İstihdamı İçin Devlet Dokunuşu Gerekiyor

Rekabet Kurulu, Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'nin perakende satış noktalarında rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddialarını incelemeye aldı. Şirketin, Türkiye genelindeki geleneksel satış noktalarında paketlenmiş cips pazarında rakiplerine karşı münhasırlık sağlamaya çalıştığı yönünde bulgulara ulaşıldı.

Soruşturma Başlatıldı

Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u (4054 sayılı Kanun) ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Rekabet Kurulu, ön araştırmasında elde ettiği bilgi ve belgeler doğrultusunda harekete geçti.

Firma ve Ürünler Hakkında Bilgi

Frito Lay, Türkiye pazarında Lays, Ruffles, Doritos, Cheetos ve Çerezza markalarıyla cips üretimi ve Rocco markasıyla şekerleme üretimi gerçekleştiriyor. Şirketin faaliyetleri, sektördeki diğer firmaların da dikkate alındığı bir bağlamda değerlendiriliyor.

Kararın Anlamı

Rekabet Kurumu'nun aldığı soruşturma kararı, Frito Lay'in rekabet ihlali yaptığı anlamına gelmiyor. Ancak şirketin faaliyetleri yakından incelenecek ve gerektiğinde yaptırımlar uygulanabilecektir.

Kaynak: AA