Berlin’deki ünlü alışveriş merkezi KaDeWe, ekonomik zorluklar nedeniyle iflasını açıkladı. Bu durum, dünyanın önde gelen alışveriş merkezlerinden biri olan ve uzun yıllar boyunca büyük karlar elde eden KaDeWe’nin mali sıkıntılarına işaret ediyor.

Yüksek Kira Maliyetleri İflasın Nedeni

KaDeWe’nin yanı sıra, aynı ismi taşıyan diğer lüks alışveriş merkezleri Oberpollinger Münih ve Alsterhaus Hamburg da iflas başvurusunda bulundu. Bu iflas başvurularının arkasındaki temel neden, bu mekanların yüksek kira maliyetlerini artık karşılayamaması olarak belirtildi.

Mahkeme İflası Onayladı

Berlin’deki Charlottenburg mahkemesi, bu mesele üzerindeki başvuruyu onayladı. Şu anki yönetim, iflas süreci boyunca pozisyonunu koruyacak şekilde açıklandı. Signa Grubu, KaDeWe Grubu’nun %49.9’una, Taylandlı Central Grup ise %50.1’lik hisseye sahip.

Bitcoin 60 bin doları zorluyor! Bitcoin 60 bin doları zorluyor!

Corona Dönemi Satış Artışına Rağmen İflas

Corona dönemi içerisinde satışlarını neredeyse yüzde 25 artıran ve 2022-23 döneminde yaklaşık 728 milyon Euro ciro elde eden firma, iflas tehlikesinden kurtulamadı. KaDeWe, Berlin’de 900 personele istihdam sağlıyor.

Avrupa’ya Yatırım Planları

Bu grup, Avrupa’ya 1.3 milyar Euro’luk yatırım yapacağını duyurdu. Ancak bunun ayrıntıları henüz bilinmiyor. Bu paranın bir kısmının KaDeWe’ye aktarılıp aktarılmayacağı henüz belli değil.

Kaynak: Haber Merkezi