Mersin'in turizm sembollerinden biri olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan ve kalıcı listeye girmek için çalışmaların sürdüğü Kızkalesi, kentin meşhur yemeği tantuni ve müzik eşliğinde göz alıcı anlar yaşattı.

A W224636 02

Muğla'da Sanat ve Kültürde Donanımlı Öğrenciler Yetiştiriliyor Muğla'da Sanat ve Kültürde Donanımlı Öğrenciler Yetiştiriliyor

Kızkalesi ve Tantuni ile Renkli Açılış

Akdeniz'in 321 kilometrelik kıyı şeridine sahip ve denizin ortasındaki Kızkalesi ile benzersiz bir manzara sunan Mersin'de, turizm sezonu hareketli başladı. Hem tatil hem de kültür turizmi için kente gelen ziyaretçilerle birlikte canlılık arttı. Mersin Valiliği de turizme katkı sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Kızkalesi ve kıyıdaki diğer kale olan Korykos Antik Kenti'nin kalıcı listeye girmesi için çalışmalar devam ediyor.

A W224636 03

Vali Pehlivan'ın Ziyareti ve Mini Konser

Bu yıl sezon açılışı dolayısıyla Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Kızkalesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında kanun sanatçısı Ahmet Baran mini bir konser verdi. Vali Pehlivan, sanatçıya eşlik ederek Karacaoğlan'ın "Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem" türküsünü seslendirdi. Mersin'in ünlü coğrafi işaretli yemeği tantuni, hem usta ellerden hem de Vali Pehlivan tarafından kale içinde yapılarak ziyaretçilere ikram edildi.

A W224636 04

Kalıcı Listeye Alınması İçin Gayretlerimiz Var

Mersin'in tarihi ve doğal zenginliklerle dolu olduğunu vurgulayan Vali Ali Hamza Pehlivan, "Kızkalesi, ilimizin sembol eserlerinden biri. Ada üzerine kurulan bu yapı, Korykos Antik Kenti içinde yer alıyor. Bu antik kent UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde bulunuyor. Bu eserlerimizin ve diğer bütün varlıklarımızın her geçen gün daha fazla turist tarafından ziyaret edilmesi için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Tanıtım etkinlikleri düzenliyoruz. Özellikle geçici listede olan varlıklarımızın kalıcı listeye alınması için gayretlerimiz var. Gelecekte, bakanlığımızın himayesinde bu hedefimize ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

A W224636 05

Kızkalesi'nde Müzik ve Gastronomi Buluşması

Kızkalesi'nde hem müzikle tarihi hem de gastronomiyle kültürü buluşturmaya çalıştıklarını belirten Vali Pehlivan, "Buralar binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Diğer ören yerlerimizle birlikte ziyaretçi sayısı artıyor. Mersin'de 11 ören yeri, 11 müze, 605 otel ve yaklaşık 45 bin yatak kapasitemiz var" ifadelerini kullandı.

A W224636 06

Kale Gerçekten Büyük Bir Değer

Motosikletiyle Türkiye turu yapan Saliha Özkan ise "81 ili tek başıma motosikletle geziyorum. Bugüne kadar 33 şehri gezdim. Mersin'e geldim ve şu anda Kızkalesi'ni gezme şansı buldum. Ben İstanbul'da yaşıyorum ve Kızkulesi'nin sadece İstanbul'da olduğunu sanıyordum ama Kızkalesi burada, denizin ortasında yıllar öncesinde inşa edilmiş. Gerçekten büyük bir değer. UNESCO'nun kalıcı listesine aday olduğunu biliyorum, gezmeye de devam ediyorum" dedi.

A W224636 07

Tantuni ve Kızkalesi'nin Buluşması

45 yıldır tantuni yapan Mehmet Can Yelkenaç ise Mersin'in değeri tantuniyi, Kızkalesi'nde yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

A W224636 08A W224636 09A W224636 10

Kaynak: İHA