İpek Yolu eksenindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi meseleleri ele alan SIRCON 2024 “İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi: Bir Yol Bir Kuşak: Dil, Beşeri Sermaye ve Kültürel Miras” temalı sempozyum, Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerden birçok üniversitenin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, önemli araştırma ve tartışmalar yapıldı.

A W212202 02

Rektörler ve Başkan Kara Misafirleri Ağırladı

Sempozyum sonrası Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ile birlikte, Türki Cumhuriyetlerden gelen misafir rektörleri Erdemli Belediyesi Talat Göktepe Tabiat Parkı Çamlığı’nda ağırladı. Program boyunca rektörler, çeşitli konuşmalar yaparak etkinliğe katkı sağladılar. Özbekistan Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov, Başkan Kara ve Rektör Yaşar’a geleneksel Özbek kıyafetleri olan Copan ve Doppi hediye etti.

Başkan Kara'dan Türkçe Eğitimi Açıklaması

Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, dilimizin ve kültürümüzün korunması için önemli adımlar atacaklarını belirtti. Kara, “Dilimizin özellikle gençlerimizin dünyasında korunması anlamında doğru ve etkili Türkçe ile temel hitabet eğitim programlarını hayata geçireceğiz. Bu anlamda dilimize ve kültürümüze sahip çıkacağız, çok ciddi adımlar atacağız” dedi.

Mersin Üniversitesi Rektörü'nden Teşekkür Mesajı

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Erdemli Belediyesi’nin düzenlediği programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Dil birliğini ve kültür birliğini geliştirerek ticari anlamda her alanda katkı sunmak istiyoruz. Bizi misafir eden Erdemli Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

A W212202 03

Özbekistan Rektöründen İş Birliği Mesajı

Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov, Türk Cumhuriyetleri arasındaki iş birliğinin devam edeceğini vurgulayarak, “Orta Asya Türkleri olarak Türkiye Türklerini çok seviyoruz. Bu tür güzel iş birliklerinin devam etmesi bizi mutlu ediyor” dedi.

Nazlı Eray Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Nazlı Eray Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Etkinlik Toplu Fotoğraf Çekimi ile Sona Erdi

Programın sonunda, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Özbekistan Buhara İnovasyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dilnoz Ro’ziyeva, Özbekistan-Finlandiya Pedagoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Shaxzoda Negmatova, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren ve diğer katılımcılar toplu fotoğraf çekimi ile etkinliği sonlandırdılar.

Kaynak: İHA