Kapadokya'da Bayram Coşkusu: Sıcak hava  balonları gökyüzünü renklendirdi Kapadokya'da Bayram Coşkusu: Sıcak hava balonları gökyüzünü renklendirdi

Sivas'ın Yukarı Tekke mevkiinde uçurumun kenarında bulunan Abdulvahap Gazi Hazretleri Türbesi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğradı. Bu manevi mekân, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

A W172854 04

Ziyaretçilerin İfade Ettiği Anlam

Türbenin ziyaretçilerinden Kemal Baklacıbaşı, burada yatan zatın büyük bir değere sahip olduğunu ifade ederek, "Abdulvahap Gazi büyük bir zattır. Peygamber Efendimizin sancağına nail olmuş çok değerli bir insan. Buraya gelmenin manevi yönü çok farklı, huzur veriyor. Geldiğimde huzur içinde oluyorum." şeklinde konuştu. Erdal Polat ise, "Mübarek Abdulvahap Gazi Hazretleri'nin camisi ve türbesindeyiz. Kendisi burada şehit düşmüş. Tekke dediğimiz bu yerde yatmaktadır. Her cuma buraya geliyorum. İnsan buraya gelince huzur buluyor." diyerek duygularını ifade etti.

A W172854 03

Abdulvahap Gazi'nin Kimliği

Abdulvahap Gazi, Emeviler döneminde yaşamış ve İslam kuvvetleriyle Anadolu seferine katılmış ünlü bir ordu komutanıdır. Abdulvahap Gazi, kültür bakanlığı kayıtlarına göre 731 yılında şehit düşmüştür. Battal Gazi'nin ve Ahmet Turan Gazi'nin silah arkadaşı olan Abdulvahap Gazi'nin türbe ve makamları sadece Sivas'ta değil, İznik, Elazığ ve Bayburt'ta da bulunmaktadır.

A W172854 06

Peygamber Efendimizin Sancaktarı

Rivayetlere göre Abdulvahap Gazi, Peygamber Efendimizin sancaktarı olarak bilinir. Peygamber Efendimize ait mübarek emanetleri Malatya'ya teslim etmiştir. Daha sonra Battal Gazi ve Ahmet Turan Gazi ile birlikte Anadolu'yu İslamlaştırmak için faaliyet göstermiştir. Abdulvahap Gazi, Soğuk Çermik yakınlarındaki bir savaş sırasında Ahmet Turan Gazi ile birlikte şehit düşmüş ve sel sularına kapılarak kaybolmuştur. Daha sonra bir rüyanın ardından bedeni bulunarak Yukarı Tekke'de uçurumun kenarında defnedilmiştir.

Kaynak: İHA