Antalya’nın Demre ilçesi Üçağız Mahallesi Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12.983,02 m2’lik alanın işletmesinin  10 yıllığına ihaleye çıkarılması Antalya’yı ayağa kaldırdı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından pazarlık usulüyle 10 yıllığına kiralama ihalesi Bölge halkı, 25 Haziran 2024 Salı günü yapılacak. İhalenin Muğla Çevre Koruma Vakfı'na (MUÇEV) verilmesi gündemde. Alan, 2017 yılında MUÇEV’e kiralanmış ancak tepkiler üzerine kiralama iptal olmuştu. 

Üçağız ihalesi Antalya’yı ayağa kaldırdı

Demre Belediyesi’nin koruması altında bulunan alanda köy halkının önemli bir bölümü günübirlik tekne turu düzenleyerek geçimini sağlıyor. Teknecilerin ücretsiz kullandığı alanın bayramın ardından Ankara’da pazarlık usulü kiralama ihalesine çıkması kamuoyu vicdanını yaraladı. 
 

BDDK Teşkilat Yönetmeliği'nde değişiklik kararı Resmi Gazete'de BDDK Teşkilat Yönetmeliği'nde değişiklik kararı Resmi Gazete'de

Adana'da Gidilecek En İyi 8 Plaj Adana'da Gidilecek En İyi 8 Plaj

23 Haziran 2024 Pazar günü saat 17.00’de Üçağız’da bir araya gelerek bakanlığa kiralamadan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ve milletvekilleri de katıldı. 

RANTA GEÇİT VERMEYECEĞİZ 

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, ¨Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 24 Haziran 2024 tarihinde Demre Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Sınırları içerisinde bulunan yüzer iskele, denizel alan ve dolgu alanı olarak kullanılmak üzere pazarlık usulü ile ihale edileceğini duyurması üzerine Üçağız’da Demre İlçe Başkanımız Mete Hakan Caner, Antalya Milletvekillerimiz Aliye Coşar, Cavit Arı, Aykut Kaya, Belediye Başkanımız Fahri Duran,Toros Dağları ve Akdeniz Kıyıları Koruma Derneği’nin üyeleri, Üçağız’lı hemşehrilerimizle bir araya gelerek basın açıklamasında bulunduk. Sit alanı olan Üçağız’da ranta geçit verilmeyecektir. Hep birlikte mücadele ederek Üçağız’a sahip çıkacağız¨ dedi. İhale Mustafa Kemal Mahallesi 2082. Cadde No:52  Çankaya / Ankara adresinde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü 13. kat toplantı salonunda yapılacak.

Antalya Üçağız İskelesi Yeniden İhalede: Bölge Halkı İsyanda Antalya Üçağız İskelesi Yeniden İhalede: Bölge Halkı İsyanda

“YANDAŞA PEŞKEŞE GEÇİT YOK”

Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, “Üçağız’ı ranta teslim etmeyeceğiz. Üçağız doğal dokusu, tarihi zenginlikleri ve yöre halkı ile bizler için çok önemli bir bölgedir. Hiçbir gerekçeyle zengin şirket ve yandaşlara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Yıllarca dedelerimizin kendi imkanlarıyla doldurduğu, bir çivi çaktığı için hapis yattığı bu bölgede hiçbir yabancıyı istemiyoruz. Üçağız hiç kimsenin rant alanı değildir ve buna izin vermeyeceğiz. Bir oldubittiye getirilmeye çalışılan Üçağız iskelesi ihalesine çok daha yüksek sesle bir kez daha karşı koyacak, Üçağızlılara ait olanın Üçağızlılarda kalması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Üçağız ihalesi Antalya’yı ayağa kaldırdıÜçağız ihalesi Antalya’yı ayağa kaldırdı

Üçağız ihalesi Antalya’yı ayağa kaldırdıÜçağız ihalesi Antalya’yı ayağa kaldırdı

Kaynak: Haber Merkezi