AKP hükûmeti, üç çocuklu aileler için vergi indirimi ve uygun kredi imkanları sağlamak üzere harekete geçti. Ayrıca, emekli, asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar için kira yardımı, gıda yardımı, çocuk bakım desteği gibi ek destekler sunulacak. Mevcut yardımların oranı artırılarak, aynı anda birçok yerden ihtiyaç fazlası alınan yardımların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sosyal Yardım Kriterlerinin Belirlenmesi

Türkiye gazetesinden Emrah Özcan'ın haberine göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının çalışmaları kapsamında sosyal yardım kriterleri netleştirilecek. Bu kriterler hiçbir kurum tarafından esnetilemeyecek şekilde belirlenecek. Yardım için hane halkı geliri ve mülk sahipliği gibi kriterler üzerinde çalışmalar yürütülecek ve kıstaslar belirlenecek. Böylece, yardıma muhtaç olanların yardımdan mahrum kalmasını engelleyen uygulamaların önüne geçilecek.

Sosyal Yardımlarda Hakkaniyet

Hükümet, bir yıl boyunca yüksek gelirli ve dar gelirli ayrımı yapılmaksızın bütün vatandaşa 25 metreküp ücretsiz doğalgaz verilmesi gibi uygulamaların önüne geçmeyi planlıyor. Sosyal yardımlarda hakkaniyetin gözetileceği ve sosyal devlet anlayışının ön plana çıkarılacağı belirtiliyor.

Yardımların Tek Elden Yürütülmesi

AKP kaynakları, belediyelerden, sivil toplum kuruluşlarından ve ilgili bakanlıklardan ayrı ayrı yardım alan vatandaşların tek elden yardım alması gerektiğini vurguladı. Asgari ücreti artırarak refah seviyesini belli bir oranda artırmanın mümkün olduğunu, ancak refah kaybının sosyal yardımlarla daha fazla telafi edileceğini belirtti. Üç çocuklu ailelere vergi indirimi sağlanması ve düşük faizli kredi imkanlarının hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bankada yeni mevduat faizi oranları şaşırttı! İşte yeni oranlar Bankada yeni mevduat faizi oranları şaşırttı! İşte yeni oranlar

Dar Gelirlilere Ucuz Konut Çalışması

Hükümet, dar gelirli vatandaşlara ucuz konut sağlamak için de adımlar atıyor. Vatandaşın konuta erişimiyle ilgili yeni finansal formüller geliştirilecek ve bu süreci Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TOKİ yürütecek. Çalışmanın detaylarının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi